Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Bir profesör,namazda Arapça okumak şart değil,çıplak namaz kılınabilir dedi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir profesör,namazda Arapça okumak şart değil,çıplak namaz kılınabilir dedi

  Reklam
  Sual: Bir profesör, “Allah, her dili bilir, namazda Arapça okumak şart değil, Allah’tan hiçbir şey gizli değildir. O her şeyi görür. Onun için, insanlar yokken çıplak namaz kılmanın sakıncası olmaz” dedi. Bana da mantıklı geldiği için doğru mu diye sorma gereğini duydum.

  CEVAP

  Mantıkla din olsa, herkes kendine göre bir din meydana çıkarır. İnsan sayısı kadar din olur. Dinde nakil esastır. Nakil de selim olan akla aykırı değildir. Evet Allahü teâlâ her dili bilir. Zaten bütün dilleri O yarattı. Fakat ibadet dilini Arapça olarak bildirdi. Onun emrine uymak şarttır.


  Kur'an-ı kerimi başka dile tercüme edip, Kur'an yerine bunu okumak haramdır. (Fetava-i fıkhiyye)


  Bu konuda Diyanetin bir kararı şöyledir:
  (Kur’andan kolayınıza geleni okuyun) âyetinde olduğu gibi, Peygamber efendimiz de namaz kılmayı tarif ederken,
  (Kur’andan hafızandakilerden kolayına geleni oku) buyurmuştur. Bu itibarla namazda Kur’an-ı kerim okumak; kitap, sünnet ve icma ile sabit bir farzdır. Kur’an, sadece mana olarak değil, Resulullahın kalbine elfazı [sözleri] ile indirilmiştir. Bu elfazdan başka lafızlarla ifade edilen mana Kur’an değildir. Çünkü, indirildiği elfazın dışında, hatta Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mana, Kur’an değildir. Kur’an kavramında sadece mana değil, bir rüknü olarak onun elfazı da vardır. Bunun için tercümesine Kur’an denilemeyeceği ve Kur’an hükmünde olmadığı konusunda İslam âlimleri görüş birliği içindedir.
  (DİB Din işleri Yüksek Kurulu 4.12.1997 gün ve 103 sayılı kararı)  Evet Allah gizli olanları da bilir ve görür. Ama çıplak durmayı, çıplak ibadet etmeyi yasakladı. Namaz kılarken en güzel elbisemizi giymemizi emretti.

  Peygamber efendimiz de, yıkanırken bile örtünmemizi bildirerek buyuruyor ki:


  Avret yerlerinizi örtün! Yalnız iken de Allahü teâlâdan haya edin!) [Tirmizi]


  Allahü teâlâ hayayı ve örtünmeyi sever. Öyle ise yıkanırken avret yerinizi örtün. [Ebu Davud]

  alıntı.


  Paylaş
  Bir profesör,namazda Arapça okumak şart değil,çıplak namaz kılınabilir dedi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herkes kendi mantığına göre değerlendiremez. Allah'ın emir buyurduğu ile bizim mantığımız bir değildir. Bu nedenle biz Müslümanlar yol rehberimiz olan peygamberimizi takip ederiz.ciplak profosor,  arapça cıplak kadın