Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazda kıraatte uzatılması gereken yerleri gereğinden az uzatsak namaza engel midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazda kıraatte uzatılması gereken yerleri gereğinden az uzatsak namaza engel midir?

  Reklam
  SORU: Merak ettiğim bir konu var: Namazda kıraatte uzatılması gereken yerleri gereğinden az uzatsak (mesela veleddaaaalliin bildiğim kadarı ile 4 elif miktarı uzatılması gerekiyor) namazımıza engel teşkil eder mi? Diyanetin ilmihalinde yok diyor galiba ama bazı yerlerde de yanlış hatırlamıyorsam tecvid derslerinde şöyle diyordu: Bu örnekteki gibi kelimelerin bu şekilde uzatılarak okunması vaciptir. Kafam karıştı lütfen beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz? Tadili erkanın ne olduğunu bilmiyordum o yüzden bir yıllık kaza ettiğim namazlarımı yeniden eda ettiklerimle beraber kaza etmem gerekecek galiba. Aynı duruma bir daha düşmek istemiyorum. Lütfen yardım edin. Bu arada Of’a geliyor musunuz bilmiyorum ama yüzüne baktığımda Allah (c.c) sevgisi ve korkusunu hissetmek istediğim insanlarla görüşmek isterdim doğrusu.

  CEVAP: En güzel şekilde namaz kılmak zorundayız. En güzel şekilde olmasının şartlarından biri de namazdaki kıraatin tecvidine uygun olmasıdır. Bir de TA’DİL-İ ERKÂN’a riayet edilmesi gerekmektedir. Ta’dil-i erkân ise rukûden doğrulduğunda ve iki secde arasında acele etmemek, en az bir kere subhanellah diyecek kadar beklemektir. Fakat bu en iyi yapma gerekliliği, olmaması halinde namazın kazasını gerektirmez. Bundan sonrasını daha iyi yapmaya gayret etmek, namaz ilmihalini iyi öğrenmek yapılması açısından daha önemli durmaktadır. Allah’a emanet olunuz.


  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Namazda kıraatte uzatılması gereken yerleri gereğinden az uzatsak namaza engel midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazı miraca çıkaracakmış gibi eda etmek gerekir. Tadili erkana uyarak peygamberimizin bir emanetiymiş gibi kılıp eda etmek gerekir.