Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazdan sonra okunan Allahumme entesselamü duasının hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazdan sonra okunan Allahumme entesselamü duasının hükmü nedir?

  Reklam
  Sevban (ra)'dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (sav) selam verince -bir rivayete göre namazı bitirince- üç kere "estağfirullah" der ve şöyle söylerdi:"Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram."


  Bu duayı farz namazlarından sonra okunduğu gibi, sünet namazlardan sonrada okunabilir. Çünkü bu dua ile şanı yüce olan Allahı Zülcelalin yüceliği anılmış olur. Bu açıdan sünnetlerden sonra okumak da sünnet olur.
  Namazların farzlarından sonra üç defa "Esteğfirullah…" sonra "Allahümme entesselam,.." demek,
  33'er kez subhanellah, elhamdülillah, Allahu ekber demek, Ayetelkürsi, hatta Felak ve Nâs surelerini okumak Hz. Peygamber (sav)’in hadisleriyle sabittir ve bunlar sünnettir.


  Ancak bunlar Hz. Peygamber (sav) zamanında seslice ve bir müezzinin komutuyla söylenmiyordu, bunları herkes kendisi içinden okuyordu. Sonradan İslam’a Arapçayı ve namazı bilmeyen insanlar girince, onlara öğretmek için görevliler bu duaları biraz seslice okumaya başladılar. Sonra buna alışıldı ve bunları hatırlatmak müezzinin görevi gibi oldu.

  (Prof. Dr. Faruk Beşer)

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Namazdan sonra okunan Allahumme entesselamü duasının hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazdan sonra bu dua okunarak sünnet işlenmiş olur. Farz namazlardan sonra kılındığı gibi sünnet namazlardan sonra da okunabilir. Genel olarak tesbih çekilmektedir.allahümme entesselamı ,  allahumme entesselamu,  allahümme entesselâmü anlamı,  allahumme entesselamu ve minkesselam tebarekte ya zel celali vel ikram fazileti,  allahümme entesselamü duası,  allahumme entesselamu ve minkesselam tebarekte ya zel celali vel ikram anlamı,  namazdan sonra allahümme entesselamü