Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Aynanın karşısında namaz kılmak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aynanın karşısında namaz kılmak caiz midir?

  Reklam


  Namaz esnasında mekruh sayılan birtakım hareketler vardır ki; bunlar her ne kadar namazı bozmasa da, namazın ruhu hükmünde olan mânevî haz ve zevkine gölge düşürür. Bunun için dikkat edilmesinde fayda vardır.
  Namazda mekruh olan pekçok haller vardır. Bunlar genişçe fıkıh kitaplarından öğrenilebilir. Fakat mekruh olan her hale her kitapta rastlamak mümkün olmaz. Sözü edilen mesele de bunlardan birisidir.
  Bu hususta genel bir kaide vardır. Namazdaki huşûa zarar veren, yani namaza duran insanın dikkatini dağıtan, kendisini bütünüyle namaza vermesine engel olan şeyler mekruh sınıfına girer.

  Cami ve mescit dışında namaz kılınan yerlerde, namaza durulduğunda insanın karşısına gelen ayna ve vitrin gibi şeyler ve birtakım manzaralar dikkatimizi dağıtıyor, bizi kendisiyle meşgul ediyor ve dolayısıyla namazdaki huşûa zarar veriyorsa, şüphesiz bu hal de mekruh sınıfına girer. Ancak karşıda bulunan ayna, vitrin ve manzara dikkatimizi dağıtmıyorsa mekruh sayılmaz.


  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar


  Paylaş
  Aynanın karşısında namaz kılmak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz kılarken aynın karşı tarafta olması namazın huşu içinde kılınmasına engel olduğu için uygun görülmez. Fakat huşu içinde kılmaya engel olmayacaksa namaza herhangi bir sakıncası da olmaz.