Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazdaki birisi namazda olmayan bir kişinin sözüne cevap verilirse namaz bozulur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazdaki birisi namazda olmayan bir kişinin sözüne cevap verilirse namaz bozulur mu?

  Reklam
  Namazdaki birisi namazda olmayan birisinin sözüne cevap verirse namaz bozulur mu?


  Cevap;

  Namaz kılarken namazda olmayan birisinin sözüne cevap vermek namazı bozar. Selâm verenin selâmını almak, aksırana yerhamükallah demek böyledir. Allahü teâlâ’nın ismi anılır da celle celâlühü, Hazret-i Peygamber’in ismi söylenir de aleyhisselâm, bir musibet işitir de innâ lillahi ve innâ ileyhi râciûn, Kur’an-ı kerim okunur da sadakallahü’l-azîm derse bozulur. Namazda olmayanın okuduğu Fâtiha’ya âmin demek ihtilaflıdır. Bazı âlimlere göre namazdaki birisi, namazda olmayanın duasına âmin derse, İmam Ebu Hanîfe ile İmam Muhammed’e göre namazı bozulur. İmam Ebu Yusuf’a göre bozulmaz. Müteahhirîn ulemâsı bozulacağını tercih etmiştir. (İbni Âbidîn, Namazı Bozan Şeyler)

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Namazdaki birisi namazda olmayan bir kişinin sözüne cevap verilirse namaz bozulur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz kılan bir kimse namaz içerisindeyken bir başkasının konuşmalarına yanıt verdiği zaman bir çok alime göre namazı bozulmuş sayıldığı için tekrar kılması gerekmektedir.