Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Farzdan sonra güneş doğuncaya kadar,namaz kılmayan hep farz kılmış mı sayılmaktadır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Farzdan sonra güneş doğuncaya kadar,namaz kılmayan hep farz kılmış mı sayılmaktadır?

  Reklam
  Bir fıkıh kitabında “Farzdan sonra güneş doğuncaya kadar, namaz kılmayan, hep farz kılmış sayılmaktadır” deniyor. Hep farz kılmış sayılmak ne demektir?


  Cevap;

  Merâkıyyü’l-Felâh kitabında der ki: “Sabah namazının farzından sonra, güneş doğuncaya kadar nâfile namaz kılmak, tahrîmen mekruhtur. Sabah namazının sünnetini önceden kılmamış ise, bunu kılmak da, bu yasağın içindedir. Çünki bu vakit, yalnız farz kılmak için ayrılmıştır. Yani, farzdan sonra güneş doğuncaya kadar, namaz kılmayan, hep farz kılmış sayılmaktadır. Bu ise, sabah sünneti bile olsa, nâfile kılmaktan daha efdaldir.” Yani bu vakitte yasak edildiği için nâfile kılmamak, kılmaktan daha faydalıdır. O kişi hep farz namaz kılmış gibi sevab kazanır.

  Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Farzdan sonra güneş doğuncaya kadar,namaz kılmayan hep farz kılmış mı sayılmaktadır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sabah namazı insanın nefesine ağır geldiği için o saatte kalkan ve namazını eda eden bir kimse güneş doğuncaya kadar kılınacak farz namazların sevabını almış gibi olur.