Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Uyku sebebiyle veya tembellik sebebiyle bir namazın vakti daralır sa Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Uyku sebebiyle veya tembellik sebebiyle bir namazın vakti daralır sa

  Reklam
  Sual:
  Uyku sebebiyle veya tembellik sebebiyle bir namazın vakti daralır da abdest alıp namaz kılmaya kâfi olmazsa, namazı kazaya bırakmamak için, öğleyi asr-ı evvelde kılarım diye düşünmek ve yatsıyı işâ-i sâni de kılarım diye düşünmek cem etmekten önce mi gelir?

  Cevap;
  Bir Hanefî hiç özür olmaksızın akşamı işâ-i sâniye kadar geciktirse, sahihtir. Asr-ı sani de böyledir. Diğer mezheplerde ve bu mezheplerden birini taklid eden Hanefi için bu tehir mümkün değildir. çünki üç mezhebde öğle ve akşamın vakti asr-ı sâni ve işâ-ı sânî girmeden biter. Böyle bir Hanefî ancak bir özür sebebiyle asr-ı sâni veya işâ-yı sâniye kadar öğle veya akşamı geciktirebilir. Çünki taklid ettiği mezhebin de şart ve müfsidlerine uyacaktır. Buna da muvaffak olamazsa cem eder.

  Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Uyku sebebiyle veya tembellik sebebiyle bir namazın vakti daralır sa Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz ne kadar erken kılınırsa kılınsın sevabı da o kadar büyüktür. Kılınan namaz vakti eda edildiği andan diğer vaktin girmesine kadar kişinin yaptığı davranışlar sevap olarak yazılır.