Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Cemaatle kılınana namazlarda kadınlar neden arka safta dururlar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cemaatle kılınana namazlarda kadınlar neden arka safta dururlar?

  Reklam
  Kadınların arka safta namaz kılması namazda huşu ve dikkatin dağılmaması içindir
  Bu şekildeki uygulamanın, kadınların aşağılandığı ve "ikinci sınıf" konumuna indirgendiği anlamına alınması doğru değildir. Bu uygulama ile kadınlar camilerin dışına atılmış olmadığı gibi Allah'ın huzurundan uzaklaştırılmış da değildir.

  Namaz nerede kılınırsa kılınsın namaz kılan kimse Allah'ın huzurundadır. Sadece herkesin anlayabileceği tabii, fıtrî birtakım sebepler yüzünden kadınların arka saflarda durması önerilmiştir. Bu şekildeki saf düzeni hem kendilerinin, hem de camideki erkek cemaatin daha huşû ve sükûn içerisinde namaz kılması için oldukça yerinde bir uygulamadır. Bu durumda kadınlar emre itaat etmiş olmaları sebebiyle ilk safın sevabından mahrum da olmazlar. Zaten cemaatle namazda ilk safın daha faziletli görülmesi, biraz da cemaatin dağınıklığını önlemeye, saf düzeninde disiplini sağlamaya mâtuf bir tedbirdir.

  Özellikle Hanefî bilginler, saf düzenine uyulmasını sağlamak ve uygunsuz durumların ortaya çıkmasını engellemek için, cemaatle kılınan namazda, kadının erkeğin hizasında durarak namaz kılması durumunda, erkeğin namazının sahih olmayacağını söylemişlerdir.

  Daha açık söylemek gerekirse bir kadın erkek safları arasında namaz kılacak olsa kadının iki yanındaki birer erkeğin ve kadının tam arkasındaki bir erkeğin namazı bozulur, ötekilerin namazı bozulmaz.

  Hanefîler'e göre bu durumda namazın bozulmasının nedeni, duruş düzeni (tertîbü'l-makam) farzının terkedilmiş olmasıdır. Nitekim imama uyan kimse imamın önüne geçecek olursa, duruş düzenini ihlâl ettiği için namazı bozulur. (İman ve İbadetler)
  SİE  Paylaş
  Cemaatle kılınana namazlarda kadınlar neden arka safta dururlar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlar erkekler için bir fitnedir. Yani yaratılış şekli olarak baştan çıkarma dikkat çekme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle erkeklerin arka saflarında bulunarak namazlarını kılmaları gerekir.kılınana