Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Ayak bileğinin altına kadar giyilen elbise Cehennem ateşindedir"diye bir hadis var mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ayak bileğinin altına kadar giyilen elbise Cehennem ateşindedir"diye bir hadis var mı

  Reklam
  Böyle bir hadis vardır. Alâ İbn Abdirrahman babasından naklediyor: "Ebu Said (radıyallahu anh)'e izar hakkında sordum. Dedi ki: "Tam bilene düştün! Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle demişti: "Mü'minin izarı bacağın yarısına kadar uzanmalıdır. Burası ile topuklar arasında olmasının da bir günahı yok. Ama topuktan aşağı inen kısım ateştedir. Kim de, gururla izarını (yerde) sürürse kıyamet günü Allah ona (rahmet) nazarı ile bakmaz." (Muvatta, Libas 12; Ebu Davud, Libas 30; İbnu Mace, Libas 7)

  Ebu Davud'un rivayetinde "kıyamet günü" ibaresi mevcut değildir.

  İzâr, Arablar'ın giydikleri boy elbisesidir ki, bunun topuktan aşağı lüzumsuz uzatılması, kibirlenmek alâmeti idi. Onun için hadîste buna ağır ceza ta'yîn edi*lerek bundan nehyedilmiştir. Şübhesiz ateşte yanacak olan topuktan aşağı lü*zumsuz, yerde çekilip sürüklenen elbise parçası değil, bunun içinde o hizada bulunan ayaklardır. Burada kinaye olarak elbise zikredilip ayaklar ve beden kasdedilmiştir.
  Şu hadisten de kibir amacı olmaksızın elbisenin ayak altında olmasının günah olmayacağı anlaşılmaktadır. İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Allah, elbisesini kibirle sürüyene bakmaz" buyurmuştur. Hz. Ebu Bekr (radıyallahu anh):
  "Ey Allah'ın Resulü! İzarım salık durumda, dikkat etmezsem sürünüyor" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:
  "Sen, bunu kibirle yapanlardan değilsin!" cevabını verdi." (Buhârî, Libas 5, 1, 2, Fezauli Ashab 5, Edeb 55; Müslim, Libas 45; Ebu Davud, Libas 28, (4085); Nesâî, Zinet 102, 105).

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Ayak bileğinin altına kadar giyilen elbise Cehennem ateşindedir"diye bir hadis var mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu uzun elbise kadınlar için değildir inşaallah.. o zaman vay gelinlik giyenlerin haline.. hatta tesettür için uzun etek giyerim ben ten rengi çorap giyince. 3. 3
  Alıntı meryemu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu uzun elbise kadınlar için değildir inşaallah.. o zaman vay gelinlik giyenlerin haline.. hatta tesettür için uzun etek giyerim ben ten rengi çorap giyince.
  normalde bayanların elbisesi uzun olmalı
  ayak bileklerini kapatmalı,bu hadis genelde
  erkekler için çünkü o toplumda uzun
  ve süslü elbiseler giymek şöhret ve itibar simgesi
  olduğundan içine kibir,gurur düşürecek şeklinden
  kastediyor bir başka hadiste şöhret elbisinden bahsedilir
  kadınlar içinde galiba gelinlikte bu katagoriye giriyor çünkü
  genelde gelinliğin etekleri ve kuyruğu yerleri süpürüyor
  birde metrelerce arkasından sürüklenen kuyruğu
  tasvir edersek tam üstüne basmış oluruzelbise mi ve ayak