Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaza niyet ettikten sonra başlama tekbiri almadan konuşabilir miyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaza niyet ettikten sonra başlama tekbiri almadan konuşabilir miyiz?

  Reklam
  Namazlarda niyet ile tekbir arasına, namaza aykırı bir fasıla girmeksizin, niyetin namaza bitişik olması gerekir. Bu fasıla namazda yapılması uygun olmayan yeme, içme, konuşma gibi işlerdir. Fakat arada abdest almak, ön safa namaz için yürümek gibi namaza ait bir fasıla olursa bunun zararı bulunmaz (ez-Zühaylî, el-Fıkhul-İslâmî ve Edilletuh, I, 611; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, İstanbul 1959, s. 156 vd.; "Namaz" maddesi).

  Niyetin Tekbir alma zamanına yakın olması daha faziletlidir. Daha önce de niyet edilebilir; yeter ki, niyet ile tekbir arasında namaza aykırı bir hal bulunmuş olmasın.

  Örnek: Bir kimse abdest alırken herhangi bir namazı kılmaya niyet etse, sonra namaza aykırı düşen yiyip içmek ve konuşmak gibi bir işte bulunmadan namaz yerine varıp namaza başlasa sahih olur. Bu arada hatırına o niyet gelmese dahi yine namazı sahih olur.

  Namaza niyet ettikten sonra konuşulması yasak olan dünyevi kelamlardır. Yoksa kametten sonra ezan duası okunabilir veya bir dua edilebilir, kamete iştirak edip müezzinin sözleri tekrarlanabilir. Bunlar namazın sıhhatine zarar vermez.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Namaza niyet ettikten sonra başlama tekbiri almadan konuşabilir miyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaza başlamadan önce konuşulabilmektedir.Fakat niyet ettikten sonra namaz başlamış sayılır.Bu nedenle niyetten sonra konuşmamak gerekir.tekbir almadan namaz olur mu