Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz kılarken namazları birleştirerek çift niyet yapılır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz kılarken namazları birleştirerek çift niyet yapılır mı?

  Reklam
  Bazıları kaza borcundan kurtulayım derken sünnetleri terk ederek kaybeden durumuna düşmektedir. Sünnet sevabı önemsenmeyecek bir sevap değildir. Önemli olan kaybetmeden kazanmaktır.
  Sünnet, sünnet olarak niyetlenilir, farz da farz olarak niyetlenilip kılınır. Hanefi mezhebine göre bir insanın geçmişte önem vermeyip kılmadığı farz borcunu öderken sünnetleri terk etmesi veya farzla beraber çift niyet edip beraber kılması uygun değildir. Böyle bir uygulama hiçbir mezhepte yoktur.
  İnsan bunlardan birini kılmış olur. Kılmadığı namazı kılmış olmaz. Çift niyet ikisi içinde geçerli olmaz. Dolayısıyla ikisinide kılmamış olur.
  Farzla sünnetin niyeti ayrıdır. Vakti ayrıdır, emredeni ayrıdır, kılınışı ayrıdır. İki namazı birden bir müddet kılanlar içimize sinmedi diyerek geri dönmüşlerdir. Kılmaya devam edenlerde zevk almamışlardır.

  Mustafa Öselmiş  Paylaş
  Namaz kılarken namazları birleştirerek çift niyet yapılır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz ve sünnetlerin birlikte kılınması veya diğer namazları tek bir tekbirle ikisini bir anda kılmak uygun değildir. Namazlar ayrıdır hükümleri ayrı olduğu için birlikte kılmak caiz değildir.