Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazdan sonra dua ve tesbih bid’at mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazdan sonra dua ve tesbih bid’at mıdır?

  Reklam
  Namazı kendimiz kılsak da cemaatle kılsak da namaz bittikten sonra dua etmek ve tesbih çekmek sünnettir.
  Kur’an’da gece gündüz, sabah akşam Allah’ı tesbih etmemiz emrediliyor ve her şeyin Allah’ı tesbih ettiği bildiriliyor. (Kaf:40+İnsan:26+Ahzab:41-42+Ali İmran:191+İsra:44)
  Peygamber (as) namazların sonunda dua etmiş ve tesbih çekmiştir. (Ramuz-el E-hadis:162/7)
  Bir hadislerinde de: ‘’Kim namazdan sonra 33 defa sübhanellah, 33 defa elhamdülüllah, 33 defa Allahü Ekber derse, bunlar esmaül-hüsna kadardır. Sonunda da La-İlahe İllallahü vahdehüla, şerikeleh lehül mülkü velehül hamdü vehüve alakülli şeyin kadir’’ derse denizin köprüleri kadar günahları bağışlanır. (Müslim, mesacid:144) buyurur.
  -‘’Size tehlil, tesbih,takdis ve tekbir çekmenizi tavsiye ederim. Bunları parmaklarınızla sayın zira parmaklar nerelerde kullanıldıklarından sorulacaklardır ve konuşacaklardır.’’ (İ.Canan, Hadis Ans: 16/115) buyurarak tesbih çekmemizi tavsiye etmiştir.
  Bir gün bir grup müslüman peygambere gelerek şöyle der:
  -Ya Rasulallah! Zenginler daha çok zekat, sadaka veriyor, sevap kazanıyor. Peygamberimiz:
  -Siz de çok sevap kazanmak ister misiniz? Demiş. Onlar da:
  -‘’Evet’’ cevabını vermiştir. Peygamber (as) onlara:
  -Namazların sonunda 33’er defa Sübhanellah, Elhamdülüllah ve Allahü Ekber deyin, namazın takipçileri bunu her zaman söylerler ve hüsrana uğramazlar (Age:6/26) diyor.
  Tesbih çekerken ayet’el kürsiyi okuyanın tesbihe üflemesinin bir anlamı yoktur. Tesbihin şifaha ihtiyacı yok. Okuyan kendisine üflemelidir.

  Mustafa Öselmiş  Paylaş
  Namazdan sonra dua ve tesbih bid’at mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazdan sonra edilen dualar bid'at değil peygamber efendimizin sünnetlerindendir. Aynı şekilde tesbih çekmek de peygamber efendimizin yaptığı ve tavsiye ettiği davranışlardandır.toplu dua bidat mı,  namazdan sonra tesbih çekmek bidat mıdır,  namazdan sonra dua ve tesbih,  namaz bittikten sonra tesbih,  tesbih bidat mıdır,  namazdan sonra tesbih çekmek varmı,  namazda tesbih çekerken ne okunur