Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazda avret olan bir uzvun dörtte birinin kendi fiili ile olmamak şartiyle açılması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazda avret olan bir uzvun dörtte birinin kendi fiili ile olmamak şartiyle açılması

  Reklam
  Sual:
  Avret olan bir uzvun dörtte birinin kendi fiili ile olmamak şartiyle bir rükün eda edecek kadar açılması namazı bozar. Kadınla erkeğin aynı imama uyup bir hizada bir rükün durmaları halinde namazları bozulur. Göğsünü bir rükün mikdarı kıbleden çevirirse namazı bozulur. Bir rükün mikdarı ne kadardır?


  Cevap;

  Bir rükünden maksat, sünnetiyle bir rükün demektir. İmam Ebu Yusuf bu görüştedir. İmam Ebu Hanife ve İmam Muhammed ise bir rüknün üç tesbih (sübhanallah) diyecek kadar olduğunu bildirmiştir. Bu kavil ihtiyat sebebiyle tercih olunmuştur. Bir uzvun dörtte birinin bir rükün eda edilecek miktardan daha az açılması ittifakla namazı bozmaz. Çünkü az zamanda çok açılmak ve çok zamanda az açılmak affedilmiştir. Bir uzuv açık olduğu halde bir rükün edâ edilmesi hâlinde namaz ittifakla bozulur. Bunlar namazda açılma hakkındadır. Namaza başlarken bir uzvun dörtte biri açıksa, namaz bozulur. (İbn Âbidîn, Namazın Şartları Babı)

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  Namazda avret olan bir uzvun dörtte birinin kendi fiili ile olmamak şartiyle açılması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Küçük bir yer açılmışsa namaz bozulmaz fakat geniş bir yer açılmış ise ve ilk rekatını kılmışsa namaz bozulmaktadır. Açılan kısım fark edildiği zaman örtünmesi gerekir.