Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz esnasında sonraki vakit için ezan okunursa namaz geçerli olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz esnasında sonraki vakit için ezan okunursa namaz geçerli olur mu?

  Reklam
  Soru: Namazın vaktinin dolmasına çok az bir süre kala namaza başlasak ve namaz esnasında bir sonraki vakit için ezan okunsa mesela akşamı kılarken yatsı okunsa akşam namazı geçerli olur mu yoksa kazaya mı kalmış olur?

  Bir vakit girdikten sonra önceki vakitlerin namazı kazaya kalmış olur. Kılınan namaz da kaza namazı olarak kılınır. Yani vakit çıkınca namaz vakti de çıkmış olur.

  Namazın farzlarından biri de vaktin girmiş olmasıdır. Mesela öğle namazı vakti girmeden öğle namazını kılamayız. Namazların kılınma vakitleri ise vaktin girmesiyle başlar, öbür vaktin girmesiyle biter. Bu iki vakit arası namazlarımızı kılabiliriz.

  Diyelim ki öğle namazınızı geciktirdiniz. İkindi yakın. Hemen namaza durdunuz. Daha birinci rekatta iken ikindi vakti girdi. Ne yapacağız? Hemen devam edip namazı tamamlayacağız, namazımız olur. Çünkü bir hadiste “Namazın bir rekatına yetişen hepsine yetişmiş gibidir.” buyurulur. Hanefi ve Hanbeli mezhebine göre,kendisine tahsis edilen vakit içinde bir namazın iftitah tekbirine yetişmekle bu namazın tamamı eda olur. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c. 1 s. 400.)

  Yalnız sabah namazı ile ikindi namazı biraz dikkatli kılınması lazımdır. Sabah güneş doğarken ve akşam güneş batarken namaz kılmak güneşe tapanlara benzememek için caiz değildir. Bu sebeple sabah namazı güneş doğmadan 1-2 dakika önce, ikindi namazını da güneş batmadan önce bitirmek gerekiyor.

  İşte ikindi namazını akşam güneş batımına sarkıtmamak için dikkatli olmak lazımdır. Güneşin batmasına yakın kılmak bu sebeple mekruhtur. Hoş olmasa bile yine namazımız caizdir, kabul edilir.

  Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak hanefilere göre güneşin doğmasına yakın, şafilere göre ise imsaktan biraz sonra kılmak faziletlidir.

  Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

  Vaktin son on dakikasında namaz kılıp, arkasından öbür namaz vakti girerse onu kılmak meselesi, öğle namazı ile akşam namazı için olabilir. Zor durumlarda böyle bir çareye başvursak namazımız olur. Peygamberimiz bir yolculuk ta öğle namazını geç kılmış, hemen arkasından ikindi girmiş ve ikindiyi kılmıştır.

  Fakat namazların vaktin başın da kılınması daha faziletlidir. Vaktin sonu da olsa kazaya bırakmadan kılmak gerekir.


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Namaz esnasında sonraki vakit için ezan okunursa namaz geçerli olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaza başladığımız vakit yeni vaktin ezanı okunmamış ise ve kılarken ezan okunmaya başlar ise kılıp bitirmek gerekmektedir.Namaz olur.Fakat ezan okunduktan sonra namaza duramayız,çünkü yeni vakit girmiş olur ve namaz kazaya kalır.namaz kilarken diger vakit girerse,  namaz kılarken vakit girerse,  ezan erken okunursa oruç bozulur mu,  vitir kılarken imsak girerse,  namaz kılarken kerahat vakti girerse,  namaz kilarken diger ,  bir namaz kilarken diger vakit girerse