Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Arkasında namaz kılınan imamlar sebebiyle camileri terk etmek uygun mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Arkasında namaz kılınan imamlar sebebiyle camileri terk etmek uygun mu?

  Reklam
  SORU: Hocam uzatmadan sormak istiyorum sorumu, bildiğiniz gibi diyanetin atadığı günümüz cami imamlarının birçoğunun iyi bir puan tutturamayıp imam hatiplere yerleşmesiyle başlayan ve devletin dozajını ayarladığı kadar akaid gören bir sistemdeyiz. Çevremde maalesef itikadına güvenebildiğim kimseler veya cami imamları yok denecek kadar az. Cuma namazının farz olması, her yerde ezanların okunması fakat arkasında durulacak imam bulamama sebebiyle çok rahatsızım bu durumdan. Gidiyorum camiye, cuma için gittiğimde hoca hutbedeyken demokrasi dininin sizin de demenizle demokrasi putunun kötü bir yanı yokmuş gibi anlatıp üzerine de devlete, idarecilere rahmet ve dualarda bulunuyor. “devletimizi milletimizi koru, başımızdaki idarecilere yardım et…” gibi dualar. Bu duayı hutbede eden imamın arkasında namaz kılınır mı? Bu konuda bilgilendirir misiniz?

  CEVAP:
  ‘Papaza kızıp oruç bozmak’ diye bir deyim vardır. Camilerin durumu maalesef böyledir. Peygamber vekili olan imamların durumu ortadadır. Buna rağmen camileri terk etmekle iyi bir iş yapmış olmuyoruz. İmamlar, bizi uyandırması gerekirken biz onları uyandırarak yolumuza devam etme pahasına da olsa camilere devam etmeliyiz. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Arkasında namaz kılınan imamlar sebebiyle camileri terk etmek uygun mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Camilere gitme ve devam etme konusunda bir çok hadisi şerif bulunmaktadır. Bir hadisi şerif bile sevmediğimiz veya onaylamadığımız bir imamın arkasında namazlarımızı eda etmek için yeter de artar da.