Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazın 2.rekatında yanlışlıkla selam veren birisinin namazını nasıl tamamlar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazın 2.rekatında yanlışlıkla selam veren birisinin namazını nasıl tamamlar?

  Reklam
  Soru: Akşam namazının 2. rekatında yanlışlıkla selam veren birisinin namazını nasıl tamamlaması gerekiyor. Yeniden mi kılması gerekiyor yoksa devam edip sehiv secdesiyle telafi oluyor mu?

  Cevap:
  Dört veya üç rekatlı bir namazı kılmakta olan kimse, namazı bitirdiğini zannederek selam verdikten sonra iki rekat kıldığını anlarsa, göğsünü kıbleden çevirmediği ve namaza aykırı bir iş yapmadığı takdirde, yeniden tekbir almaya gerek olmadan kalkıp namazını tamamlar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.
  Siz akşam namazının 2. rekatında yanlışlıkla selam vermişsiniz. Yukarıda ifade ettiğimiz üzere eğer göğüs kıbleden çevrilmemişse ve namaza aykırı (yani namazı bozan şeyler) bir şey yapılmamış ise iftitah (başlangıç) tekbiri almadan 3. rekat için kalkılır ve 3. rekat kılındıktan sonra son tahiyyata oturulur. Sehiv secdesi yapılır. Bu şekilde namaz tamamlanmış olur. Namazın yeniden iade edilmesine gerek yoktur. Ancak eğer göğüs kıbleden çevrilmiş veya namaza aykırı bir davranış yapılmış ise o zaman namazın yeniden iade edilmesi gerekmektedir.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz  Paylaş
  Namazın 2.rekatında yanlışlıkla selam veren birisinin namazını nasıl tamamlar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İkinci rekattan sonra namazın bittiğini düşünüp selam veren bir kimse eğer selam verdikten sonra kıbleden yüzünü çevirmemişse kalkıp üçüncü rekatta namazına devam eder. Namaz bittikten sonra ise sehiv secdesi yapar.namazda yanlışlıkla selam vermek,  yanlışlıkla selamdan sonra namazın tamamlanması