Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Cuma namazı neden kadınlara farz değildir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cuma namazı neden kadınlara farz değildir?

  Reklam
  SORU: Cuma suresinin 9. ayeti soyle buyurur: Yâ eyyuhellezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne). Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Cuma günü namaza nida olunduğu zaman (çağrıldığınız zaman) hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. İşte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz.
  Burada kadin ve erkek ayrimi yapilmiyor, neden bu gunumuzde erkeklere cuma namazi farz kiliniyor ve kadinlara degil? Simdiden tessekur ederim sayin hocam.


  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Din olarak uyguladığımız hükümler, sizin yaptığınız gibi bir ayet okunarak ortaya çıkmıyor. Genelde bir ayet, Peygamber aleyhisselamın o ayeti ashabı üzerinde nasıl uyguladığına bakılarak hüküm teşkil ediyor. Kadınların Cuma namazı ile mükellef olmamalarında da böyle bir durum vardır. Aradan Peygamber aleyhisselamı çıkarırsak sorun kalkar; ne dersiniz?

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Cuma namazı neden kadınlara farz değildir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimizde bir çok ibadetin yapılmasında onlarca hikmet vardır fakat biz bunları kendi mantık çerçevemiz dahilinde değerlendiremeyiz Allahu teala bu şekilde emretmesinde bir lütuf vardır.5 cuma namaz farz ederim