Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan namazları eşimle beraber cemaat yaparak kılsak cami sevabı kazanabilirmiyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  namazları eşimle beraber cemaat yaparak kılsak cami sevabı kazanabilirmiyiz?

  Reklam
  namazları eşimle beraber cemaat yaparak kılsak camide kılmış gibi sevap kazanabilirmiyiz?

  Cevap:
  Cemaatin önemini gösteren çok sayıda hadis bulunmaktadır. Bunlardan birinde Hz. Peygamber "Üç kişi bir köyde veya sahrada bulunur ve cemaatle namaz kılınmazsa, şeytan onlara hâkim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma. Çünkü kurt ancak sürüden ayrılan koyunu yer" buyurmaktadır (Ebû Dâvûd, "Salât", 47). Bir diğer hadiste ise "Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, ateş yakılması için odun toplanmasını emretmeyi, sonra da namaz için ezan okunmasını, daha sonra da bir kimseye emredip imam olmasını, sonra da cemaatle namaza gelmeyenlere gidip evlerini yakmayı düşündüm" (Buhârî, "Ezân", 29, 34; Müslim, "Mesâcid", 251-254) diyerek cemaatin topluca terkedilmesinin en ağır müeyyide uygulanmasını gerektiren yanlış bir davranış olduğunu ifade etmektedir.

  Cemaat fazileti her ne kadar bir kişiyle de olabilir ve hâne halkıyla dahi cemaatle namaz kılınabilirse de bu, camiye çıkmanın ve daha kalabalık bir cemaatte bulunmanın sevabına denk olmaz. Farz namazların cami ve mescitlerde cemaatle kılınışı İslâm dininin bir sembolü ve şiarı olduğu için bunun terk ve tatil edilmesi asla câiz görülemez.

  Sakarya il müftülüğü  Paylaş
  namazları eşimle beraber cemaat yaparak kılsak cami sevabı kazanabilirmiyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkekler camiye yakın bir yerde oturuyor ve namaz vakitlerinde camiye gitmiyorlarsa bunlar hoş karşılanmaz. Eğer camiye gitmek mümkün değilse evde cemaat şeklinde kılınmalı.