Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan İki rekatlı sünnet namazlar dört rekat olarak kılınabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İki rekatlı sünnet namazlar dört rekat olarak kılınabilir mi?

  Reklam
  Soru: İki rekatlı sünnet namazlar dört rekat olarak kılınabilir mi?

  Cevap:
  Farz namazlarımızla beraber kılmış olduğumuz sünnet namazlara Revatib Sünnet denmektedir. Peygamber Efendimiz bu sünnet namazları kılmış ve bizlere kılınmasını emretmiştir. Genel olarak sabah namazının farzından önce iki rekat, öğle namazının farzından önce dört ve sonra iki rekat, ikindi namazının farzından önce dört rekat, akşam namazının farzından sonra iki rekat ve yatsı namazının farzından önce dört ve sonra ise iki rekat toplam 20 rekat namaz Efendimiz tarafından kılınmıştır ve kılınmasını bizlere tavsiye etmiştir. Bu sünnet namazları Sevgili Peygamberimiz bazen farklı rekatlarda kılmıştır.
  Şöyle ki, sabah namazının sünneti hep iki rekat kılınır. Öğle namazının son iki rekat sünneti dört rekat olarak kılınabilir. Bu durumda ise iki rekatta bir selam verilerek dört rekat kılınabilir. Akşam namazının iki rekat sünneti altı rekat olarak kılınabilir. Yine bu durumda iki rekatta bir selam verilerek altı rekata tamamlanabilir. Yatsı namazının son iki rekat sünneti ise dört rekat olarak kılınabilir. Böyle bir şekilde yatsı namazının son iki rekat sünneti dört olarak kılınacak ise o zamanda yatsı namazının ilk sünnetini nasıl kılıyorsak aynen öyle kılarız.
  Farz namazlara yukarıda saymış olduğumuz eklemeleri yapmak müstehaptır. Müstehap yapıldığı zaman sevap, yapılmadığında kınanma ve ayıplanma olmayan şeylere denir. Peygamber Efendimiz bazen yaptıkları bazen terk ettikleri durumlar içinde bu tabir kullanılmaktadır. Bu sebeple iki rekatlı namazları dileyen yukarıda aktardığımız şekilde fazlaca kılabilir. Bu bir emir değildir. Yapılırsa fazladan sevap elde edilir, yapılmaz ise herhangi bir kınanma yoktur.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz  Paylaş
  İki rekatlı sünnet namazlar dört rekat olarak kılınabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz kıldığı farz namazlar dışındaki namazları her zaman aynı şekilde kılmayıp farklı şekillerde kılmıştır. Dört rekatlık sünnetlerini iki rekatta bir selam verdiği de olmuştur.