Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Seyahatte namazların cem konusunda Şafii mezhebini taklit mi etmeliyim? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Seyahatte namazların cem konusunda Şafii mezhebini taklit mi etmeliyim?

  Reklam
  SORU: Esselamu aleyküm hocam. Sağlamlık derecesini bilmediğim bir hadiste efendimiz ( s.a.s ) in şöyle buyurduğunu okumuştum. “İlk sual namazdan olacaktır. Allah ( c.c.) meleklere getirin kulumun namazlarını buyuracak. Namazlar getirildiğinde eksiği varsa, kulumun nafile namazlarını getirin buyuracak ve eksikleri nafile namazlar ile tamamlayacak. Bunu atlatan diğerlerini de kolay atlacaktır ” buyurulmaktadır. Buradan şu sonucu çıkarabilir miyiz? ” Vakit namazları ile birlikte kılmış olduğumuz sünnet namazları, kaza namazlarımızın yerine konulabilir mi? Bir sorum da namazların cemi ile alakalı olacaktır. İşim gereği çok yoğun seyehat ediyorum. Hanefi mezhebine mensubum. Seferi iken Şafi mezhebini taklit edip cem yapabilir miyim? Bu konuda hem yapabileceğim, hem de yapamayacağım şeklinde daha önce iki farklı fetva almıştım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Nafile namazların farzlardaki eksikleri tamamlamada kullanılacağı bilgisi doğrudur ama kaç rekat kaç rekata sayılacak şeklinde bir bilgimiz yoktur. Bunlar ahirete müteallik meselelerdir, buraların ölçüleriyle tartışılması doğru olmaz.
  Cem etmenizde bir sakınca yoktur. Bunun için de bir mezhepten diğerine geçmeniz gerekmez.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Seyahatte namazların cem konusunda Şafii mezhebini taklit mi etmeliyim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Seyahatte iken namazlar cem' edilmesi için mezhep değiştirmeye gerek yoktur. Namaz kılacak vakit yoksa cem' edilip kılınır.