Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Yatsının sünneti cehren yani aşikare okunarak kılınabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yatsının sünneti cehren yani aşikare okunarak kılınabilir mi?

  Reklam
  SORU: Selamunaleykum hocam. Size bir sorum olacak. Ben evde tek başıma namaz kılarken sabah akşam ve yatsı namazlarının sünnetlerini ve farzlarını ve de vitir namazını imammışım gibi sesli olarak kılıyorum. Çünkü gece namazlarının kıraatlerinin sesli olarak yapılması daha efdalmiş. Bu durum sadece farzlara mahsus mu yoksa diğer bütün gece kılacağım nafileleri ve vitir namazını da kapsıyor mu? Kısacası ben yatsı namazının sünnetini ve vitir namazını tekbir,tesmî ve kıraatı sesli aşikare yaparak imammışım gibi kılabilir miyim?

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Gündüz namazlarında sesli okumak yoktur. Gece namazlarında ise, nafileler farzlara tabi olduğundan namaz kılan kişi serbesttir; sesli de okuyabilir sessiz de. Hanefi mezhebinin içtihadı böyledir.

  Nureddin yıldız  Paylaş
  Yatsının sünneti cehren yani aşikare okunarak kılınabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir çok alime göre istenildiği şekilde kılınabileceği bildirilmektedir. İsteyen sesli isteyen de sessiz bir şekilde okunabilir. Özellikle hanefi mezhebi bu şekilde kabul etmektedir.