Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kaza namazları topluca kılınabilinir mi,kaza namazları nasıl kılınmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza namazları topluca kılınabilinir mi,kaza namazları nasıl kılınmalıdır?

  Reklam
  SORU: Namaza başlamadan önceki namaz borçlarını ödemeye niyet edenler; yatsı namazından sonra bir günlük namazlarının tamamını bir seferde kaza edebilirler mi?; yoksa her vakit namazının ardından o vaktin kazası mı kılınmalı ? En doğrusu hangisidir ?

  CEVAP: En doğrusu ve en kurtarıcısı, namazın borcundan kurtulmaktır. Üç kerahet vakti dışında nerede ve ne zaman olursa olsun, bir vakit, bir günlük gibi ayrıntılara girmeden kaza etmek ve kurtulmak gerekir. İlla bir günlük diye bir engelimiz yoktur. Fırsat buldukça ardı ardına bir günlük, bir haftalık da kılabileceği gibi bir vakit de kılabilir. Önemli olan şudur: İnsan kaç vakit sabah namazı, kaç vakit öğlen namazı borcu olduğunu hesaplayıp o borçlardan sayı olarak kurtulmaya çalışmalıdır. Tabii, sünnet namazların kaza edilmediğini biliyoruz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Kaza namazları topluca kılınabilinir mi,kaza namazları nasıl kılınmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaza namazları olan birinin istediği vakitte kılabilir. Sadece üç vakitte kılınmaz. Kişi isterse bir günde isterse her farz namaz ile birlikte bir kaza kılarak telafi eder.