Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz içinde secdelerimizi uzatabilirmiyiz yoksa dua için ayrı secde mi gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz içinde secdelerimizi uzatabilirmiyiz yoksa dua için ayrı secde mi gerekir?

  Reklam
  SORU: Bir ilim meclisinde bir ablamızdan insanın Allah’a en yakın olduğu yerlerden birinin secde olduğunu,namazda secdenin uzatılabileceğini ve secdede dua edilebileceğini duymuştum ,ve bunu uygulamaya başladım.Fakat dün akşam bir sohbet ortamında o secdenin namaz içinde olan secdenin olmadığını dua için ayrı secde yapılmasını söylediler,namaz secdesinde yapmanın doğru olmadığını söylediler beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz.

  CEVAP:
  Secde ile ilgili bildikleriniz doğrudur. Secde en güzel dua mahallerinden biridir. Size secdede duanın hükmünü şu şekilde özetleyebilirim:
  1- Secde dua mahllidir; orada yaptığımız tesbih de bir çeşit duadır.
  2- Farz namazların dışındaki namazların tamamında secdede dua müstahaptır. Hanefi uleması ise farzlarda değil de sünnet namazlarda secdede dua etmeyi uygun görmüşlerdir.
  3- Secdede namazda yapılabilir her dua yapılır ve yapılmaldır. Yalnız namazda yapılacak duada, Kur’an ve hadislerde geçen duaları tercih etmenin en azından namazın azametine riayet bakımından mühim olduğunu bilmemiz gerekir.
  Allah Teala rızasına yakın olmayı bize müyesser kılsın.
  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Namaz içinde secdelerimizi uzatabilirmiyiz yoksa dua için ayrı secde mi gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Daha çok farz namazlar dışındaki sünnet ve nafile namazlarda dua edilebileceği bildirilmektedir. Secde ederken kulun rabbine en yakın olduğu an olması nedeniyle içini dökmesi önemlidir.secdede dua yapılırmı