Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz kilanin önunden gecilebilirmi ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz kilanin önunden gecilebilirmi ?

  Reklam
  Soru: Bir hanımefendi:
  “Annem oturarak namaz kılıyor ve biz onun önünden geçiyoruz. Geçmemiz mi gerekiyor?” diye sormuş.


  Cevap: Evet, anneniz namaz kılarken önünden geçmemeniz gerekiyor! Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılanın önünden geçilmesini yasaklamıştır.

  Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Biriniz insanlara sürte olacak bir şeye doğru namaz kıldığında ve bir kimse de önünden geçmek isterse onu geçmekten men etsin. Eğer ısrar ederse onunla savaşsın. O ancak bir şeytandır’ buyurdu.”

  Buhari 585, Müslim 505/528, Ebu Davud 697, Ebu Avane 2/43, Nesei 756, İbni Mace 954, İbni Huzeyme 816, Beyhaki 2/267, Ahmed 3/344, 344  Amr bin Şuayb babası o da dedesinden naklederek şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Seniyyeden Azahir mevkiine indiğimizde namaz vakti geldi. Biz arkasında olduğumuz halde bir duvarı sütre edinerek namaza durdu. Bir kuzu geldi ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önünden geçiyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kuzuya engel olmak için çaba sarf etti hatta karnı duvara yapıştı. Kuzu, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasından geçmeye mecbur kaldı.”
  Ebu Davud 708


  ----------
  alinti


  Paylaş
  Namaz kilanin önunden gecilebilirmi ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun bu konu çok önemli camilerde hiç dikkat edilmiyor hem sürte alınmıyor diğerleride namaz kılanın önünden geçiyorallah affetsin onları ayrıca ayakkabıdan sürte yapıyorlar