Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazda Fatiha'dan sonra, farklı surelerden ayetler aynı rekatta okunabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazda Fatiha'dan sonra, farklı surelerden ayetler aynı rekatta okunabilir mi?

  Reklam
  Namazda Fatiha'dan sonra, farklı surelerden ayetler aynı rekatta okunabilir mi? Okunmuşsa kılınan namazın hükmü nedir?


  Bir rekâtta aralarında birkaç sûre, ya da bir sûre bulunan iki sûreyi üst üste okumak mekruh sayılmıştır. Tabii bu kerahet tenzihidir. Ama iki rekâtta aralarında birkaç sûre bulunmak şartıyla ayrı ayrı birer sûre okumak caizdir. Bazısına göre, aralarındaki sûre uzun olursa bunda bir beis yoktur. Fetva buna göredir. (El-Muhit / Serahsi.)

  Namazda, Kur'ân'da düzenlendiği gibi sûrelerin tertibine uymak sünnettir. Bunun müstehab olduğunu söyleyenler de var. O halde birincilere göre, birinci rekâtta okuduğu sûreden önce geleni ikinci rekatta okumak mekruhtur. Âyetler arasındaki tertibe böylece riâyet gerekir. Bir rekâtta birkaç âyet okurken, sıra ve tertibi atlamak, yani bir âyet okuduktan sonra bir ya da birkaç âyet atlayarak başka bir âyet okursa, bunda kerahet var diyenler olduğu gibi, bir beis yoktur, diyenler de var. Hüküm, tamamen sûreler hakkındaki gibidir. (El-Muhit / Serahsi - Fetâvâ-yi Hindiyye.)

  Bütün bu söylenenler farz namazlarla ilgilidir. Sünnet ve nafile namazlarda ise belirtilen tertibe riâyete gerek yoktur. Nasıl kolayına gelirse öyle okur.

  Ancak farz namazdan belirtilen tertibe riâyet unutulur veya dil öylece kayıp takdim ve te'hir şeklinde kıraate başlarsa, bunu değiştirmesine gerek yoktur, başladığı gibi devam edip bitirir ve bundan dolayı yanılma secdesi de gerekmez. Çünkü böyle yapmakla sadece bir müstehab ya da sünnet terkedilmiş sayılır. (Ez-Zahîre / Taceddin.)

  Misal, Fatiha'dan sonra kıraatın öncesinde Tin suresinden, ortasında Asr suresinden, sonunda ise tekrar Tin suresinden ayetler okumakla kıraat gereçekleşirse namaz bozulmaz, bunun için sehiv secdesi de gerekmez.

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/276.)  Paylaş
  Namazda Fatiha'dan sonra, farklı surelerden ayetler aynı rekatta okunabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazda fatihadan sonra bir kaç sureyi üst üste okumak mekruh sayılmaktadır. Namazı sünnete uygun olarak tertibine uygun bir şekilde kılmak en doğrusudur.namazda fatihadan sonra okunan sureler,  namazda fatihadan sonra hangi sureler okunur,  fatiha suresinden sonra hangi sure gelir,  namazda fatihadan sonra okunan dualar,  fatihadan sonra okunan sureler,  fatiha suresinden sonra gelen sure,  fatihadan sonra gelen sure