Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan İnsan yüzüne dönük namaz kılınabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İnsan yüzüne dönük namaz kılınabilir mi?

  Reklam
  Namaz kılanın önünde, arkası dönük adam olması mekruh değildir. Arkası dönük kimseye karşı namaz kılmakta hiçbir mahzur yoktur. Ancak uyuyan insanlara ve insanın yüzüne karşı namaz kılma mekruhtur.

  Bu sebeple kanepede veya yerde olan birisi, namaz kılana karşı yüzünü dönmüşse namaz bozulmaz, ama mekruhtur; sırtı dönükse mekruh değildir.

  Mecburiyetten dolayı kişinin yüzüne dönük namaz kılınıyorsa, araya sandalye gibi bir engel konularak kılınabilir. Böylece mekruhluk da kalkar.


  Paylaş
  İnsan yüzüne dönük namaz kılınabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazını, ben yatağın üzerinde kıblesiyle kendisi arasında uzanmış olduğum halde kılardı. Vitir kılmak istediği vakit beni uyandırırdı. Ben de kalkar vitir kılardım.”
  Buhari 588, Müslim 512/268, Ebu Avane 2/52, Ebu Davud 711, Nesei 758, İbni Huzeyme 524, İbni Hibban 2347, Beyhaki 2/275, Ahmed 6/50uzanan insanın yanında namaz kılınırmı,  uyuyan insanın yanında namaz kılınırmı,  uyuyan insana karşı namaz kılınırmı,  kanepenin ustunde namaz kilinirmi,  uyuyan kimseye karşı namaz,  uyuyan birine karsi namaz,  namaz kılanın önünde uyumak