Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Sabah namazının vakti ne zaman başlar ne zaman sona erer; ezan neden imsaktan bir saat sonra okunuyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sabah namazının vakti ne zaman başlar ne zaman sona erer; ezan neden imsaktan bir saat sonra okunuyor

  Reklam
  Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.
  Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.
  Ayrıca imsak vaktinde değil de namaza başlanacağı vakit ezan okunur ki, insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır.
  İmsak girer girmez de namaz kılınabilir. Ezanı beklemek şart değildir.
  Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.
  Zamanında sabah namazını kılamayan bir, kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.


  Paylaş
  Sabah namazının vakti ne zaman başlar ne zaman sona erer; ezan neden imsaktan bir saat sonra okunuyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bende böyle biliyordum.Hamdolsun..Bilmeyen kardeşlerimiz için öğretici bilgilendirme için Mevlam razı olsun.sağolasınız..teheccüd vakti ne zaman sona erer,  teheccüd namazı vakti ne zaman biter