Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz konusundaki tembellikten nasıl kurtulurum? Beni bu ülfetten tembellikten kurtaracak ne olabilir. Nasıl yapsam da namazlarımı kaza değilde eda yapsam? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz konusundaki tembellikten nasıl kurtulurum? Beni bu ülfetten tembellikten kurtaracak ne olabilir. Nasıl yapsam da namazlarımı kaza değilde eda yapsam?

  Reklam
  Namaz konusundaki tembellikten nasıl kurtulurum? Beni bu ülfetten tembellikten kurtaracak ne olabilir. Nasıl yapsam da namazlarımı kaza değilde eda yapsam?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-06-15

  Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.

  Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tövbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tövbe edilmelidir.
  İnsan günahlara karşı, musibetlere karşı ve ibadeti yapmaya karşı sabırla mükelleftir. Nefis namazdan hoşlanmaz, ama akıl, kalb, vicdan ve sair latifeler namazı ve ibadeti ister. Hak ve hakikat namaz kılınmasını ister. Allah ve Rasulü (asm) namazı emreder.
  İşte kişi bu durumda tercihte bulunup ya nefsin veya sayılan bu şeylerin isteğine uyacak. Nefsin bu konuda ne kadar zayıf kaldığı aşikardır.
  Namazın mana ve hikmetini bilerek kılmanız namaz konusunda sebat etmenize katkıda bulunacaktır.
  İlave bilgi için tıklayınız:


  Paylaş
  Namaz konusundaki tembellikten nasıl kurtulurum? Beni bu ülfetten tembellikten kurtaracak ne olabilir. Nasıl yapsam da namazlarımı kaza değilde eda yapsam? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz konusundaki tembellik hemen hemen herkesin karşılaştığı bir durumdur ve şeytanın en büyük silahlarındandır. Bir süre kılındıktan sonra namazın kişiyi bırakmadığı görülür.tembellikten nasil kurtulunur,  tembellikten nasıl kurtulurum