Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Hangi nafile namazlar cemaatle kılınabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hangi nafile namazlar cemaatle kılınabilir?

  Reklam
  Hanefi mezhebine göre teravih, güneş ve ay tutulması dışındaki nafile namazların cemaatle kılınması mekruh görülmüştür. Nafile namazlar cemaatle kılındığında imama uymaya niyet edilir.

  Nafile namazların münferiden kılınması daha faziletlidir. Aslolan hüküm bu olmakla beraber, bazı şart ve kayıtlara bağlı olarak istisnai bir hüküm de mevcut bulunmaktadır. Şöyle ki: Herkesin tek başına başaramayacağı tesbih namazını, davetleşmek ve haberleşmek suretiyle olmaksızın, oturmakta olan birkaç kişi, aralarından birini imamlığa geçirip kendileri de ona uyarak kılsalar caizdir. (Mehmed Emre, Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, 1320 )

  Tesbih namazı cemaat halinde kılındığı zaman imâm, açıktan okur ve tesbihleri de açıktan tekrar eder (Ibn Abidîn, Reddu'l-Muhtar, Misir 1966,II, 27)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Hangi nafile namazlar cemaatle kılınabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teravih namazı, güneş ve ay tutulması sırasında kılınan namazlar dışındaki nafile namazların cemaatle kılınmaması gerektiği belirtilmiştir. Nafile namazı kişi tek başına kıldığı zaman daha hayırlıdır. Çünkü riyadan uzak ibadetlerini bir tek Allahu tealaya bildirmesidir.cemaatle hangi namazlar kılınır,  hangi namazlar cemaatle kılınır,  hangi namaz cemaatle kılınmaz,  hangı namazlar cemaatle kılınır,  hangi namaz cemaatle kılınır,  hangi namazlar cemaatle kilinir,  hangı namazlar cemaatle kılınması gerekır