Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Nafile ibadetleri gizli yapmak şart mıdır? Nafile namazların evde mi camide mi kılınm Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nafile ibadetleri gizli yapmak şart mıdır? Nafile namazların evde mi camide mi kılınm

  Reklam
  Bir ibadeti başka zamanlarda yapmadığı halde sırf başkasına gösteriş olsun diye Allah rızasından uzak, menfaat için yapılmasına riya denir. İbadetlerini Allah rızası için yapan kişi riyaya girmez. Çünkü dünyevi bir menfaat için yapmamaktadır. Ayrıca aklınıza gelen bu tür düşünceler şeytanın birer vesvesedir. Bunlara bakıp da ibadetten vazgeçmeniz doğru değildir.

  Camide her türlü nafile ibadet yapılabilir. İllaki buna riya karışacak diye bir şey söz konusu değildir. Ancak riya karışma durumu olabilir diye gizli yapılması tavsiye edilmiştir.

  Asrımızda sünnetler unutulmaya başladığı için bunların açıktan yapılması gizli yapılmasından daha hayırlıdır. Zira bu ibadetler unutulmaya başlamıştır. Bu tür unutulmaya başlayan sünnetleri müslümanlar arasında yaygınlaştırmak için açıktan yapılmasında bir sakınca yoktur. Sorsanız "evvabin namazı nedir" diye bilen kişi sayısı çok azdır. Bırakın kılmayı adını bile duymayan çok müslüman var.

  Her insan vicdanen yaptığı ibadete riya karıştırıp karıştırmadığını bilir. Eğer riya karışıyorsa gizli yapması daha uygundur. Yalnız bu konuda fazla vesvese yapmamak gerekir. Çünkü şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için vesvese vererek yaptığı ibadetin riya olduğunu telkin eder. Şeytanın vesvesesine kapılmamak gerekir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Nafile ibadetleri gizli yapmak şart mıdır? Nafile namazların evde mi camide mi kılınm Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nafile ibadetler zorunlu değildir. Kişi tek başına yapacağı ibadetlerdir. Bu nedenle Allah ile yalnız kalıp kimsenin görmemesi daha uygundur. Herhangi bir riyadan uzak olmak için.