Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Tesbih Namazını Cemaat İle Kılmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesbih Namazını Cemaat İle Kılmak

  Reklam
  Tesbih Namazını Cemaat İle Kılmak
  Tesbih namazı herkesin ferden kılabilmesi zor olduğu için, imamın önce kendi başına tekbir alıp, sağa sola selam verip, sonra tekrar tekbir alıp cemaatle birlikte namaza durup tesbih namazı kıldırdığı görülmektedir.
  Öncelikle şu belirtilmeli ki; Teravih namazından başka nafile namazlar için cemaat teşkili meşru görülmemektedir.. Nafile namazların münferiden kılınması daha faziletlidir. Aslolan hüküm bu olmakla beraber, bazı şart ve kayıtlara bağlı olarak istisnai bir hüküm de mevcut bulunmaktadır. Şöyle ki: Herkesin tek başına başaramayacağı tesbih namazını, davetleşmek ve haberleşmek suretiyle olmaksızın, oturmakta olan birkaç kişi, aralarından birini imamlığa geçirip kendileride ona uyarak kılsalar caizdir. Fakat, namaza başladıktan sonra selam verip namazı bozmak, "Amellerinizi iptal etmeyiniz" emr-i İlahisine aykırı düşer.  Kaynak:
  Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, 1320
  Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü  Paylaş
  Tesbih Namazını Cemaat İle Kılmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teravih namazı dışındaki nafile ibadetleri cemaatle kılmak mümkün olsa da kişi tek başına kıldığı zaman daha uygun olacağı belirtilmektedir. TEk başına yapılacak ibadetlerdendir.