Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Parfüm kullandıktan sonra, makyajlı ve ojeli olarak namaz kılınabilinir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Parfüm kullandıktan sonra, makyajlı ve ojeli olarak namaz kılınabilinir mi?

  Reklam

  Parfüm kullandıktan sonra, makyajlı ve ojeli olarak namaz kılınabilinir mi?
  Bakara Suresinin "hamr" ile ilgili ayetlerinin tefsirinde Elmalı Hamdi Yazır şöyle demektedir.
  "Üzüm şarabından yapılmayan ispirto, bira vesaire müskirat içilmezse de elbiseye veya bedene sürülmesi de namaza mani olur diye iddia edilemez."

  Deodarant, parfüm ve kolonyadaki alkol Hanefi mezhebinin bazı imamlarına göre necis kabul edilen alkol cinsine girmediğinden elbiseye veya bedene sürülmesi namaza mani olmaz.
  Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmaycağına gelince:
  • Makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Yoksa namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.
  • Kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden başkasına göstermesi, yabancı erkeklere o şekilde görülmesi ve dışarı çıkmasının insanı günaha iteceği göz ardı edilmemelidir.
  Oje ise, namazdan önce abdest ile ilgilidir. Bilindiği gibi abdestin geçerli olabilmesi için suyun abdest azalarının dışına temas etmesi gerekmektedir. Ancak, oje tırnağa sürüldüğünde suyun alta geçmesine engel olmakta, dolayısıyla abdest olmamaktadır.

  Kaynak:
  Aileye Özel Fetvalar, Mehmet Paksu
  Paylaş
  Parfüm kullandıktan sonra, makyajlı ve ojeli olarak namaz kılınabilinir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İçerisinde alkol ve benzeri bir katkı maddesi bulunmaması önemlidir. Abdest alındıktan sonra sürülmesi ise herhangi bir sakıncası olmadığı bildirilmektedir.