Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kutuplarda Namaz Vakitleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kutuplarda Namaz Vakitleri

  Reklam
  Kutuplarda Namaz Vakitleri

  Bu konuda iki görüş vardır.

  a. Vakit, namazın bir şartı olduğu gibi, farz olmasının da sebebidir. Bu yüzden bir yerde, namaz vakitlerinden bir veya ikisi gerçekleşmezse, o vakitlere ait namazlar, o yer halkına farz olmamış olur.

  Meselâ, bazı yerlerde, yılın bir mevsiminde daha akşam namazının vakti çıkmadan sabahın ikinci fecri doğarak sabah namazının vakti girmektedir. Artık bu gibi yerlerde yatsı namazı düşmüş olur. Bu konuda, abdest organlarından bir veya ikisini kaybeden kimsenin bu organları yıkama yükümlülüğünün düşmesine kıyas yapılarak namazın da düşeceğine fetva verilmiştir.

  b. Araştırmacı bazı fakihlere göre, bu gibi yerlerdeki müslümanlar da beş vakit namazla yükümlüdürler. Bulundukları yerde bu namazlardan herhangi birinin vakti gerçekleşmezse, o namazı kaza olarak kılarlar veya o beldeye en yakın olup, beş vakit namazların vakitleri tam olarak gerçekleşen beldenin vakitlerine göre, takdir ederek namazları edaya çalışırlar. Her ne kadar vakit, namazın bir şartı ve bir sebebi ise de, namazın asıl sebebi Allah'ın emri oluşudur. Bu yüzden bütün müslümanlar, bu beş vakit namazı kılmakla yükümlüdürler.

  İmam Şâfiî'nin görüşü de bu şekilde olup, ihtiyata uygun olan da budur.

  Güneşin uzun süre doğmadığı veya batmadığı kutup bölgeleri ve yakınlarında da yukarıdaki esaslara göre amel edilir. Bu gibi yerlerde yaşayan müslümanların, oruç ve zekâtları konusunda da bu şekilde bir takdir uygun düşer.

  Şamil İslam Ansiklopedisi


  Paylaş
  Kutuplarda Namaz Vakitleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vakit zamanları az olan bölgeler kendilerine yakın olan beldenin vakitlerine uyarak namazlarını eda etmeleri gerekir. Eğer bu mümkün değilse kaza yapmaları bildirilmektedir.