Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Ezanı makamla okumak, örneğin sabah ezanının saba makamında okunması bidat mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ezanı makamla okumak, örneğin sabah ezanının saba makamında okunması bidat mıdır?

  Reklam
  Ezanı makamla okumak, örneğin sabah ezanının saba makamında okunması bidat mıdır?

  Soru

  Ezanı makamla okumak, örneğin sabah ezanının saba makamında okunması bidat mıdır?
  Kullanıcı: bekirov | Tarih: 25-Mayıs-2011, Saat: 09:47:47


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Sadece saba makamı değil, diğer bir çok makamlar da saadet asrında uygulanmadıkları noktasından hareketle bunların bidat olduğu, yani daha sonra meydana çıktığı söylenebilir.

  Ancak bunun bid’a-yı seyyie mi, yoksa bid’a-yı hasene mi yani dinin hoş görmediği bir yenilik mi yoksa hoş gördüğü bir yenilik mi olduğunu söylemek kolay değildir. Nitekim Peygamber efendimiz zamanında minareler yoktu. Ancak daha sonra yapılan minareler İslamın şiarı haline gelmiş, bütün İslam alemi tarafından kabul görmüştür.

  Fıkıh kitaplarında meşhur olan ifadesiyle “temtit” yani ezanı aşırı uzatmak mekruh görülmüştür(bk. Nevevî, el-Mecmu’, 3/108).

  Alimlerin belirttiğine göre, ezan sözlerinin tam anlaşılmasına engel olan “Telhîn” yapmak/aşırı uzatmak, nağmeler yapmak da mekruhtur(Nevevi, a.g.e, 3/110; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî,1/551).

  Ezan okuyan müezzinin gür ve güzel sesli olması müstehaptır. Rivayete göre, Peygamberimiz Ezanla ilgili rüyayı gören Abdullah b. Zeyd’in değil, sesi gür olan Hz. Bilal’in ezan okumasını tercih etmiştir. Başka bir zamanda da, 20 sahabinin seslerine bakmış, aralarında en gür ve güzel sesli olan Ebu Mahzure’ye ezanı talim etmiştir(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/545).

  Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, ezanın sözlerinin anlaşılmasına engel olmayan nağmelerle, çok aşırı olmayan uzatmalarla, özellikle dinleyenler üzerinde olumlu etki meydana getiren güzel makamlarla ezan okumakta bir sakınca yoktur.

  Zaman da büyük bir müfessirdir, kaydını gösterse itiraz edilmez. Buna göre her tarafta güzel ve gür seslerle seslendirilen nağmeler duymaya alışık olan bu günkü insanların kulağına güzel ve gür sesle, nağmeli makamlarla Ezan-ı Muhammediyi dinletmek bidat da olsa, bir bid’a-yı hasene olduğunu düşünüyoruz.

  Bu gün İslam aleminin her tarafında değişik makamlarda ezanın okunması, İslam alimlerinin buna cevaz verdiğinin bir göstergesidir. Yeter ki Ezanın vakarına, azametine, şanına ve mehabetine halel getirmesin, bir şarkı-türkü gibi okunmasın..


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Ezanı makamla okumak, örneğin sabah ezanının saba makamında okunması bidat mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bütün namazların makamla okunması gerekir. Sabah namazının farkı ise uzun okunmasıdır. Uzun okuyarak namaza kaldırmak için bu şekilde okunmaktadır. Yoksa bütün namazları makamına uygun okumak gerekir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Peygamberimiz sav galiba unutmuş! dine sonradan sokulan her iş bid'attir
  Her bid at te sahibini ateşe götürür derken.
  iyi veya kötü diye ayıranlar Allahtan korksunlarezan okuma makamları,  sabah ezanı neden saba makamında okunur,  ezan okunması dinle,  ezanı makamlı okumak günah mı,  ezan okuma sözleri,  ezan makam caiz degil,  sabah ezani neden saba makamında okunur