Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz kılarken, takke alnımızı kapattığı halde secde etmemiz namazı bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz kılarken, takke alnımızı kapattığı halde secde etmemiz namazı bozar mı?

  Reklam
  Namaz kılarken, takke alnımızı kapattığı halde secde etmemiz namazı bozar mı?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-05-25

  Başa konulan takke, külah, sarık, fes ve benzeri şeyin alnın sec­deye gelecek kısmını kapatmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü o vaziyette secde yapmak mekruh sayılmıştır.
  Sarık gibi kalınca bir şey yerin sertliğini hissettirmiyecek ölçüde ise, bu vaziyette namaz kılmak caiz olmaz. Çünkü secdeden maksad, alnı yere koyup ilâhî huzurda kulluğun bütün mahviyet ve acziyle âlemlerin Rabbine ya­kın olmayı dilemektir.
  Yenini veya üzerindeki pelerin, üstlük ve benzeri bir giysinin ucunu secde mahalline sererek üzerine secde ederse, bu sırf yüzünü toz topraktan korumak içinse mekruhtur. Sarık ve elbisesini koru­mak içinse mekruh değildir. (Bahrirâik / İbn Nüceym; Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/366-367)
  Okunma Sayısı : 1105


  Paylaş
  Namaz kılarken, takke alnımızı kapattığı halde secde etmemiz namazı bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Başa takılan herhangi bir şey kadın ve erkek için de alınlarını kapatmayacak şekilde takmaları gerekir. Secde anında alnın yere değmesi gerekir.