Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Sabah namazının sünnetiyle farzı arasında sağ tarafına uzanıp bir miktar uyumanın abdesti bozmayacağı söyleniyor. Doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sabah namazının sünnetiyle farzı arasında sağ tarafına uzanıp bir miktar uyumanın abdesti bozmayacağı söyleniyor. Doğru mudur?

  Reklam
  Sabah namazının sünnetiyle farzı arasında sağ tarafına uzanıp bir miktar uyumanın abdesti bozmayacağı söyleniyor. Doğru mudur?

  Soru

  Sabah namazının sünneti ve farzı arasında sağ tarafına uzanıp bir miktar uyumanın abdesti bozmayacağı söyleniyor. Doğru mudur?
  Kullanıcı: sinan özer | Tarih: 13-Mayıs-2011, Saat: 11:03:17


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi: "Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gece on bir rek’at namaz kılardı. Sabah tan yeri ağarınca da kısaca iki rek’at namaz kılar, sonra müezzin gelip sabah ezanını okuyuncaya kadar sağ yanı üzerine yaslanıp uzanırlardı."(Buhârî, Daavât 5; Müslim, Müsâfirîn 121-122)
  İmam Nevevi bunun sünnet olduğunu belirtmiştir.
  Sabah namazının sünneti ile farzı arasında uyumak abdesti bozmayacağı hakkında fıkıh kitaplarında bir bilgi yoktur. Kişi yanı üzerine uzandığı takdirde uykuya dalmamışsa yani bilinci yerindeyse abdesti bozmaz. Aksi takdirde bozulur. Uykunun abdesti bozduğunun delili Hz. Ali (r.a)'den gelen şu rivayettir: "Göz makatın bağıdır. Bu bakımdan uyuyan bir kimse abdest alsın". Bu hadisin manası şudur. Uyanıklık dübürün bağıdır. Yani onun içinde bulunan şeyleri dışarıya çıkmaktan korur Çünkü o uyanık olduğu sürece kendisinden çıkan şeyleri far keder.(Neylü'l-Evtâr, I, 192)
  İnsanın kendine hâkimiyetini kaybettiren uyku abdesti bozar. Bu uyku ister yan üstü yatarak, ister sırtüstü yatarak, ister yüzü koyun yatarak, ister oturup dirseğine dayanarak olsun hüküm aynıdır. Yanında konuşulanları duyacak derecedeki hafif uyuklamalar ise abdesti bozmaz. Bir şey'e dayanarak uyuyan kimsenin, dayanmakta olduğu şey çekildiği takdirde düşecek derecede uykuya dalmışlığı varsa, abdest bozulur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Sabah namazının sünnetiyle farzı arasında sağ tarafına uzanıp bir miktar uyumanın abdesti bozmayacağı söyleniyor. Doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz sünnet ile farz arasında dinlenmiştir. Uyuyup uyumadığı bilinmediği için çoğu alime göre dalmadan dinlenen bir kimse namazını kılabilir. Kendinden geçen ise abdest alması gerekir.