Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Cuma günü sabah namazından sonra okunacak dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cuma günü sabah namazından sonra okunacak dua

  Reklam
  Cuma günü sabah namazından önce, üç kere Estağfirullah el-azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh okuyanın, kendinin ve anasının ve babasının bütün günahları af olur." bilgisi doğru mudur?

  Soru

  "Cuma günü sabah namazından önce, üç kere Estağfirullah el-azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh okuyanın, kendinin ve anasının ve babasının bütün günahları af olur." bilgisi doğru mudur?
  Kullanıcı: ALİ ERTEKİN | Tarih: 07-Mayıs-2011, Saat: 01:04:43


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Enes (r.a)'den rivayet edildiğine göre Peygamber (Sal­lallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu:
  "Kim, cuma günü sabahleyin sabah namazından önce şu sözleri üç defa söylerse, onun günahları deniz köpükleri kadar olsa bile, Allah onun günahlarını bağışlar:
  "Estağfirullah el-lezî lâ ilahe illâ huve'l-hayyu'l-kayyûmu ve etûbu ileyhi."(İbn Sünni, 82)
  Anlamı: "O Allah'dan mağfiret dilerim ki, O'ndan başka hiç bir ilâh yoktur, ebedî hayat sahibidir, her işi idare edip ayakta tutandır. Ben O'na dönüp tevbe ediyorum."(İmam Nevevi, el- Ezkar, Terc. Doç. Dr. Abdülvehhab ÖZTÜRK, Kahraman Yayınları, 2005)
  Hadiste anne baba kaydı geçmemektedir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Cuma günü sabah namazından sonra okunacak dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz bazen farz namazlarından sonra da bu duayı okurdu. Bu dua aynı zamanda tesbih çekerek de okunabilir cuma günü sabah namazından sonra da okunabilir.estağfirullah el azim anlamı,  estağfirullah el azim ve etübü ileyh anlamı,  estağfirullah el azim ne demek,  estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh,  estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh anlamı,  estagfirullah el azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyel kayyûm ve etûbü ileyh,  estağfirullah el azim anlamı nedir