Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Secde anında duanın ölçüsü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Secde anında duanın ölçüsü nedir?

  Reklam
  Secde anında duanın ölçüsü nedir?

  Soru

  Secde de dünyalık dua edlirmi veya "subhane rabbiyel ala" dan başka söz söylenir mi? Namazı bozmaz mı?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Hanefiler, Hz. Huzeyfe'den gelen şu hadis uyarınca secdede "sübhane rabbiyel a'la" duasını okurlar. Huzeyfe (r.a) diyor ki: "Hz. Peygamber rükuunda 'sübhane rabbiyel azim'; secdesinde de 'sübhane rabbiyel a'la' derdi" (Ebu Davud, II, 30).

  Kaç defa söylenileceği hakkında da ölçü alınan hadis şudur: Abdullah b. Abbas bildiriyor: "Sizden biriniz rükû yaptığı zaman üç defa sübhaneke rabbiyel azim desin. Üç, tesbihin en az miktarıdır. Secde ettiği vakit de üç defa sübhâneke rabbiyel a'lâ' desin; bu, tesbihin en azıdır" (Ebu Davud, II, 40). Ancak Rasûlüllah'ın secdelerinde bunun dışında da değişik dualar yaptığı bir gerçektir. Örneğin, "Sebbih isme rabbikel a'lâ"; "sübhâne rabbiyel a'lâ ve bihamdih"; "Subbuhun, kuddusün, Rabbul melâiketihî ve'r-rühi"; "Sübhâne zil-ceberüt vel-meleküt, vel-kibriyâi velazameh"; "Allâhümme Rabbenâ ve bihamdike, Allâhümmeğfirlî"; "Allâhümmeğfirlî zenbî küllehu diggahu ve cillehu ve evvelehu ve âhirehu alaniyetehu ve sırrahu"; "Eüzu bi rıdâke min sehatike ve eüzu bimuâfâtike min ukûbetike ve eûzu bike minke lâ ahsî senâen aleyke, ente kemâ esneyte alâ nefsike" gibi duaları Hz. Peygamber secdelerinde okurdu (Ebu Davud, II, 28-35).

  Hanefi mezhebine göre kişi secde de hadiste rivayet edilen tesbihlerden başkasını söylemesi uygun değildir.

  Secdede “Sübhane rabbiyel ala” demek sünnettir. Bu nedenle bu duayı terk eden sünneti terk etmiş olur. Namazı geçerlidir. Ancak Sünnet sevabından mahrum kalır.

  Secdedeyken özellikle sünnet ve nafile namazlarda istediğiniz kadar ve istediğiniz şekilde dua edebilirsiniz. Ancak farz namazlarda diğer farzları geciktirme söz konusu olacağı için vacibi terk etmekten dolayı sorumlu olursunuz ve sehiv secdesi gerekir.

  En güzeli yukarıda verdiğimiz duayı üç defa söylemektir. Nafile namazların secdesinde ise serbest olarak istediğiniz gibi dua edebilirsiniz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Secde anında duanın ölçüsü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Secdede anında okunan duadan farklı bir dua okumak nafile ve sünnet namazlar için uygun olduğu söylenmektedir. Bunun dışında farz namazlarda daha çok Allahu tealanın tesbih edilmesi tavsiye edilmektedir.Suphane rebı ala,  suphane rabbikel azim