Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan 4 rekatlı namazda imama birinci rekattan sonraki rekatlarda yetişen kimse namazı nasıl tamamlar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  4 rekatlı namazda imama birinci rekattan sonraki rekatlarda yetişen kimse namazı nasıl tamamlar?

  Reklam
  4 rekatlı namazda imama birinci rekattan sonraki rekatlarda yetişen kimse namazı nasıl tamamlar?

  Soru

  Namazda cemaate 2.rekatın kıyamında yetişen biri yetişen biri gerisini nasıl tamamlamalı ve fatihadan sonra zammı sure okumalı mı?ayrıca 3.rekata kıyamda yetişmiş biri nasıl tamamlamalı?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  İlk rek`atta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât`ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. İmamın sola da selâm vermesinden sonra ayağa kalkarak yetişemediği rek`atları tamamlar.

  İmama ikinci rek`atta yetişen kimse imam selâm verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup rükû` ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. Tehıyyât, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir.

  3. rek`atta imama yetişen ise, ayağa kalkınca Fâtiha ve sûre okumak suretiyle 2 rek`at daha kılar.

  4. rek`atta imama yetişen kimse, imamın selâmından sonra kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkar, iki rek`at daha kılar. Bu iki rek`attan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. İkincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi başına namaz kılarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rek`atları kılmaktır. Çünkü o, imama 4. rek`atta yetiştiği için sadece Fâtiha okunan son rek`ata yetişmiştir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan 2 rek`at ile sadece Fâtiha okunan 1 rek`at kalmıştır. Bu sebeble imam selâm verdikten sonra kılacağı 3 rek`atın ilk 2`sinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rek`atte ise sûre okumaz.

  3 rek`atli olan akşam ve vitir namazlarının 3. rek`atinde imama yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra kalkar, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kılar, sonra oturup selâm verir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  4 rekatlı namazda imama birinci rekattan sonraki rekatlarda yetişen kimse namazı nasıl tamamlar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlk rekatı bitirmiş olan imama uymak için niyetini eder ve imamın kaldığı yerden o da imama uyar. İmam selam vermesini bekler kişi selam vermeden ayağa kalkarak kılmadığı rekatları kılar.