Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır hadisini açıklar mısınız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır hadisini açıklar mısınız?

  Reklam
  Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır hadisini açıklar mısınız?

  Yazar: Sorularla İslamiyet, 12-8-2009

  Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Biriniz sütresiz olarak namaz kılarsa (önünden geçtiği takdirde) şunlar namazı bozar: Eşek, domuz, Yahudi, Mecûsi, kadın... Namazın bozulmaması için onun önünden, bunların bir taş atımlık uzaktan geçmesi kifâyet eder."

  Açıklama: Yukarıda namaz kılanın önünden bazı nesnelerin geçmesi halinde namazın bozulup bozulmayacağı meselesine temas edilmektedir. Bu hususta rivayet çoktur.

  İmam Malik, Ebu Hanife, Şafii (ra) ve Cumhur: "Bu sayılanlardan veya başka şeylerden hiç birinin geçmesiyle namaz bozulmaz." demişlerdir. Bunlar bozulacağını ifade eden hadisleri: "Buradaki bozulmadan murad "noksanlık"tır, zira bunlar önden geçmekle namaz kılanın kalbini meşgul eder." diye söylerler. Hakiki bozulmanın kastedilmediğini söylerler.

  Taş atımlık tabirini, alimler üç ziralık (75x3 cm) mesafe olarak yorumlarlar. Yani namaz kılan kimsenin üç zira uzağından bu sayılanlar geçecek olsa namaza bir eksiklik getirmeyecektir. Bu miktar mesafe sütre yerine geçebilecektir.

  Kaynak: Kütüb-i Sitte, Prof. Dr. İbrahim Canan  Paylaş
  Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır hadisini açıklar mısınız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz namazı bozan durumları açık bir şekilde anlatmıştır. Şafii mezhebinde köpeğin bir kimsenin kıyafetlerine değmesi ile kıyafetini çamurla yıkadıktan sonra namaz kılabileceği bildirilmektedir.namazı bozan şeyler kadın köp,  namazı bozan şeyler kara köpek eşek domuz ve kadındır