Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Erkek hangi şartlarda kadınlara imam olabilir? Kadınlar için ayrıca niyet gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkek hangi şartlarda kadınlara imam olabilir? Kadınlar için ayrıca niyet gerekir mi?

  Reklam
  Erkek hangi şartlarda kadınlara imam olabilir? Kadınlar için ayrıca niyet gerekir mi?

  Soru

  ''imam olarak namaz kıldırdığımız cemaatte bayanlar varsa onlar içinde niyet edilmesi gerekiyor'' deniliyor. bunun mecburiyeti (farz, vacib....) nedir? bu durumda imam nasıl niyet etmeli?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Erkek hangi şartlarda kadınlara imam olabilir?

  Genellikle erkek kadına imam olabilir. Buna cevaz verilmiştir. Ancak bu durumda erkeğin imamete niyet getirmesi gerekir. Aksi halde ona uyan kadının namazı sahih olmaz.

  Halvette erkeğin yabancı kadınlara imam olması doğru değildir. Ancak kendisine halvette uyan kadınların tamamı veya bir kısmı imamın yakın akrabası, yani nikâhı haram sayılanları olursa, o takdirde imamete niyet getirmek şartıyla sahih olur.

  Tahavî ise, kadınlardan bir kısmı imamın mahremi bile olsa, halvette namaz kılmaları mekruhtur, demiştir. Şerhinde bilhassa bu konu açıklanmıştır. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/296.)

  İmam yalnız erkeklere namaz kıldırdığı zaman, imamlığa niyyet etmese de olur. Ancak imama uyan arkada kadın cemaatın bulunacağını da düşünerek imam "bana uyan cemaatın imamlığına diye niyyet etmesi şarttır. Niyet etmezse kadın cemaatın namazı olmaz.

  Bu durumda her zaman imamete geçen imam efendi:

  "Niyyet ettim, şu vaktin farzına ve bana uyan cemaatın imamlığına" diyerek niyyet etmelidir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Erkek hangi şartlarda kadınlara imam olabilir? Kadınlar için ayrıca niyet gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkek mahremi olan bayanlara imam olabilir. Fakat namahremi olan bayanlara imam olması caiz değildir. Erkeğin imam olması için imamete niyet etmesi gerekir.erkek kadına namaz kıldırabilir mi,  erkek kadınlara imamlık yapabilir mi,  erkek kadına imamlık yapabilir mi,  erkeğin kadına imamlığı,  erkek imam kadın cemaat,  erkek imam sadece bayanlara namaz kıldırabilir mi,  erkek imam kadınlara namaz kıldırabilir mi