Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan "Her sabah mutlaka iki melek nida eder: 'Kadından vay erkeğin haline!' ve 'Erkekten vay kadının haline!' Bu hadisi açıklar mısınız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  "Her sabah mutlaka iki melek nida eder: 'Kadından vay erkeğin haline!' ve 'Erkekten vay kadının haline!' Bu hadisi açıklar mısınız?

  Reklam
  Her sabah mutlaka iki melek nida eder: 'Kadından vay erkeğin haline!' ve 'Erkekten vay kadının haline!' Bu hadisi açıklar mısınız?

  Yazar: Sorularla İslamiyet, 27-7-2009
  Hafız Heysemî, Bezzar’ın rivayet ettiği bu hadisin ravilerinden birinin oldukça zayıf olduğunu vurgulamıştır. (bk. Mecamau’z-zevaid, 10/331).

  Hadisin mesajından özetle şunu anlamak mümkündür:

  Ailede en çok hakları birbirine geçecek olan bireyler eşlerdir. Erkek ve kadın olarak eşler birbirinin hakkına, hukukuna riayet etmedikleri zaman, kıyamet günü çok büyük sorumlu olacaktır. Dinî ve dünyevî konularda yapmaları gereken karşılıklı görevlerini ihmal ettikleri zaman, hem dünyada hem de ahirette huzursuzluğa sebep olacaklardır.

  Bu konuda şu vecizeyi de hatırlayabiliriz:

  “Ne mutlu o karı kocaya ki, cennete götürecek işlerde birbirlerine yardımcı olurlar. Cehenneme sürükleyecek işlerde birbirine destek olan karı-kocaya yazıklar olsun.”


  Paylaş
  "Her sabah mutlaka iki melek nida eder: 'Kadından vay erkeğin haline!' ve 'Erkekten vay kadının haline!' Bu hadisi açıklar mısınız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eşlerin karşılıklı birbirlerine karşı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar yerine gelmediği takdirde hem dünyada hem de ahirette ikisinin zarar göreceği anlamına gelir.