Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Nafile namaz kılan farz kılana veya farz kılan nafile kılana uyması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nafile namaz kılan farz kılana veya farz kılan nafile kılana uyması

  Reklam
  Nafile namaz kılacak olan bir kimse, farz kılan birisine veya farz kılacak olan bir kimse, nafile kılan birisine uyabilir mi?

  Nafile namaz kılan farz kılana veya farz kılan nafile kılana uyması:

  Farza nispetle zayıf sayılan nafilede bazı kolaylıklar vardır. Onlardan biri de nafile namaza niyet eden kimsenin, farz kılan kimseye uymasının caiz sayılmasıdır. Bunun aksi caiz değildir. Yani nafile kılan, farz kılana uyabilir ancak farz kılacak olan nafile kılana uyamaz.

  Örneğin öğle farzını kılan kimseye, öğle sünnetini kılmak isteyenin uyması gibi. Farz kılan son iki rekâtta bir şey okumasa bile yine de nafile kılana imameti sahihtir.

  Bu durumda namaz kılınırken imamın namazı bozulur ve yeniden kılmaya başlarsa, nafile kılanın da namazı bozulmuş sayılır ve o da üzerine vâcib hale gelen o nafileyi tekrar sözü edilen imama uyarak kılabilir. (Tatarhaniyye - El-Kâfi - El-Mervezi.)

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/296.)


  Paylaş
  Nafile namaz kılan farz kılana veya farz kılan nafile kılana uyması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz namazlarda cemaat şeklinde kılınabilir. Fakat nafile namazlar kişinin tek başına kılması gereken ibadetlerdir. Bu nedenle bir başkasına uymadan kılması gerekir.nafile namaz bozulursa