Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kadınlar secde yaparken kolların ve dirseklerin durumu nasıl olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlar secde yaparken kolların ve dirseklerin durumu nasıl olmalıdır?

  Reklam
  Kadınlar secde yaparken kolların ve dirseklerin durumu nasıl olmalıdır?

  Örtünmesi gereken avret yerleri ve saf düzeni hariç, esas olarak namazın farz ve vaciplerinde kadınla erkeğin namazı aynıdır, değişen bir şey yoktur. Değişiklikler namazın sıhhatine engel olmayan bazı sünnet ve müstehaplardadır.

  Meselâ, kadın secdeye vardığında erkekler gibi kollarını yana açmaz, yan taraflarına iyice yapıştırır dirseklerini de yere koyarlar, erkeklere nisbetle biraz daha alçalırlar.
  Secdede hem alnın, hem de burnun yere değmesi gerekir. Bir rahatsızlığı yoksa yalnız alnı yere koymak mekruhtur. Çünkü burnun yere teması vaciptir.
  İki ayağın veya bir ayağının parmaklarını yere koymadıkça secde caiz olmaz. Secde süresince her iki ayak yerden kesilince namaz bozulur. Bir özür yokken sadece bir ayağını yere temas ettirip diğerini kaldırmak mekruhtur. Yine, yalnız bir ayağının bir parmağını veya ayağının üstünü yere koymak secde için kâfi gelmez.
  Secdenin nasıl yapılacağı hususunda Peygamber Efendimizin (a.s.m.) vermiş olduğu ölçü şudur:
  “Ben yedi kemik üzerine secde etmekle emrolundum: Alın, iki el, iki diz ve iki ayağın parmak uçları üzerine...”1-2

  1 Müslim, Salat: 231.
  2 Bu konuda geniş bilgi için Açıklamalı İslâm İlmihali isimli kitabımızın 275. sayfasına bakabilirsiniz.

  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalar  Paylaş
  Kadınlar secde yaparken kolların ve dirseklerin durumu nasıl olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz Allahu tealanın huzurunda olmak demektir. Bu nedenle hareketler çok önemlidir. Bayanlar özellikle dikkat çekmeyecek şekilde huşu içinde kılmaları gerekir. Secdeye varırken dirsekleri dizlerine değecek şekilde olması lazım.kadınlar namazda nasıl secde yapar,  secdede dirsekler,  secdede kollar nasıl olmalı,  secdede eller nasıl olmalı,  kadınlar nasıl secde eder,  namazda kadınlar nasıl secde eder,  kadınlar nasıl secde yapar