Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kaza namazı vaktin farzından önce kılınır mı ve tertible kılınır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza namazı vaktin farzından önce kılınır mı ve tertible kılınır mı?

  Reklam
  Kaza namazı vaktin farzından önce kılınır mı ve tertible kılınır mı?

  SORU 1: İkindi vakti girmişse ikindi namazı kılmadan kaza kılınamaz doğru mu. İkindi namazını kıldım sabah ve öğlenin kazasını kılacağım SORU 2: Sırası önemli mi yani önce öglenin kazası sonra sabahın kazasını kılarsam yanlış mı olur SORU 3: İkindi namazını kıldım hiç beklemeden sabah sünnet-farzının kazasını ve yine beklemeden arkasından öğlenin farz kazasını kılsam doğru mu yoksa ikindiden sonra 10 dakika beklemeliyim mi?


  Değerli Kardeşimiz;

  1- İkindi namazının farzı kılınmadan önce kaza namazı kılınabilir.

  2- Kazaya kalan namazlar az olur, bu namazlar hatırda bulunur ve vakti çıkmamış olan namazın vakti daralmış olmaz ise kazaya kalmış namazları, edade olduğu sıra üzerine kaza etmek gerekir. Peygamber Efendimiz'in ve ashab-ı kiramın, Hendek harbinde öğle, ikindi ve akşam namazları kazaya kaldığında, gece bir müddet geçince Resulullah (sav), Bilal-i Habeşi (ra)'ye ezan okumasını emrettiler. Hz. Bilal (ra) ezan okuyup ikamet edince, Peygamber Efendimiz (sav) ve ashab cemaat olarak önce öğle, sonra ikindi ve onu takiben akşam namazlarını kaza etmişlerdi.

  Kazaya kalan namazın "az" olması kaç vakitle sınırlıdır?
  Vitir namazından başka en az altı vakit olursa kazaya kalmış namazlar çok olarak kabul edilmekte; bundan daha aşağı olursa "az" kabul edilmektedir.

  Bir kimse üzerindeki birçok kaza namazını ödemek suretiyle hiç kazası kalmasa sahib-i tertip olur mu?
  Olmaz, zira "sakıt olan geri gelmez." O kimse, kaza namazının sayısını altı vakte çıkardığı zaman sahibi tertiplik onun üzerinden düşer ve bir daha geri gelmez.

  3- İkindi namazının farzından sonra hiç beklemeden kaza namazlarını kılabilirsiniz. Sabah namazı kazaya kaldığı zaman o gün öğleye kadar kılındığı takdirde sünneti de kaza edilir. Öğleden sonra ise sünneti kaza edilmez.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Kaza namazı vaktin farzından önce kılınır mı ve tertible kılınır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaza namazları farzdan önce kılınmaz diye bir hüküm yoktur. Fakat farzın eda edilmesinden sonra yapılan güzel davranışlar için sevap yazıldığı için farzdan sonra kılınması daha uygundur.kaza namazı farzdan önce mi kılınır,  kaza namazı farzdan önce mi sonra mı kılınır,  sabah namazı vakti geçince nasıl kılınır,  kaza namazı namazdan önce mi sonra mı kılınır,  kaza namazı farzdan sonra mı kılınır,  vakit namazından önce kaza namazı kılınırmı,  sabah namazından önce kaza kılınırmı