Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Namaz sonrası dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz sonrası dua

  Reklam
  Namaz sonrası dua :

  Namazdan sonra okunan "allahumme entessemü ve min... "bu duanın uygulaması nasıl olmuştur?Resulullah'ın bu konudaki uygulaması nasıldır?Bazı kesimler bu duanın herzaman (cemaatle olsun)içinden okunucağını söylüyor?delillerle açıklarsanız sevinirim


  Değerli Kardeşimiz;

  Sevban (ra)'dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (sav) selam verince -bir rivayete göre namazı bitirince- üç kere "estağfirullah" der ve şöyle söylerdi:"Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram."

  Bu duayı farz namazlarından sonra okunduğu gibi sünet namazlardan sonrada okunabilir. Çünkü bu dua ile şanı yüce olan Allahı Zülcelalin yüceliği anılmış olur. Bu açıdan Sünnetlerden sonra okumak da sünnet olur.

  Namazların farzlarından sonra üç defa esteğfirullah… Allahümme entesselam… demek,

  33 er kez subhanellah, elhamdülillah, Allahu ekber demek,

  Ayetelkürsi, hatta felak ve nâs surelerini okumak Hz. Peygamber’in hadisleriyle sabittir ve bunlar sünnettir.

  Ancak bunlar Hz. Peygamber zamanında seslice ve bir müezzinin komutuyla söylenmiyordu, bunları herkes kendisi içinden okuyordu. Sonradan İslam’a Arapçayı ve namazı bilmeyen insanlar girince, onlara öğretmek için görevliler bu duaları biraz seslice okumaya başladılar. Sonra buna alışıldı ve bunları hatırlatmak müezzinin görevi gibi oldu.

  Prof. Dr. Faruk Beşer
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Namaz sonrası dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah C.C. razı olsun.