Yemek Tarifleri Ve Mutfak Önerileri ve Mutfak Püf Noktaları Forumundan Yemek pişirmenin kuralları,yemek pişirken dikkat edilecek hususlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yemek pişirmenin kuralları,yemek pişirken dikkat edilecek hususlar

  Reklam
  Yemek pişirmenin kuralları / yemek pişirken dikkat edilecek hususlar


  Yemek pişiren bir ev kadını, yemeği pişirmeye başladıktan tabaklara boşaltıncaya kadar ilgilenmek zorundadır.
  Kendi haline bırakılan yemek, tam lezzetli bir yemek olmaz. Ev kadını her yemeğin pişme zamanını, tarzını, koyacağı suyun ve tuzun ölçüsünü, iyi bilmeli ve ayarlamalıdır. Kuşkusuz bunlar zaman ve deneme ile öğrenilir. Bunun için yeni yemek pişirmeye başlayan, yemeklerin suyunu, tuzunu önce az koymalı, gerekirse katmalıdır. Eklenecek su ise daima sıcak olmalıdır. Aksi halde, yemeğin pişmesi gecikir. Yemeklerin birçoğuna, çabuk pişmesi için, bir süre piştikten sonra tuz konur. Et ve kuru sebzelerde olduğu gibi…


  Yemek pişirken tencerenin kapağı sık sık açılmama-lıdır. Bu da ısının azalarak yemeğin geç pişmesine yol açar. Her yemeğin bir pişme süresi vardır. Fakat bu süre, ateşin ısı derecesine, pişirilen maddenin kart yada körpe oluşuna göre değişir. Şu halde bu konuda deneyimsiz olanlar, arasıra yemeğin pişip pişmediğine bakmalıdırlar.


  Yemeğin lezzetli olması için önce hızlı ateşte pişirildikten sonra ineceğine yakın ateşin hızını azaltıp yavaş yavaş kaynatılmalıdır.
  Yemeklerin bazısı sıcak, bazısı soğuk yenir. Bir kısmı da hemen pişer pişmez sofraya verilir. Bu bakımdan ev kadını, pişireceği yemeği yemek zamanına göre ayarlamalıdır. Bu bakımdan ev kadını, pişireceği yemeği yemek zamanına göre ayarlamalıdır. Bütün yemeklerin taze olarak yenmesi gerçekten en yararlı şeklidir. Her öğün için yemek pişiremeyenler, ısınacak yemekleri yemek saatine yakın pişirirlerse, sadece ikinci öğüt yemeği ısıtarak yerler. Zeytinyağlılar ise daima soğuk yenildğin-den, önce onları pişirmek ve tabaklara almak daha doğrudur.


  Börek, köfte, pirzola, balık gibi ızgara yada tavada kızartılan yemekleri ise tekrar ısıtmak zor olduğundan bunları yemek saatine çok yakın bir zamanda pişirmeli ve hemen sofraya götürmelidir.
  alıntı.  Paylaş
  Yemek pişirmenin kuralları,yemek pişirken dikkat edilecek hususlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yemek yaparken pişirirken ne tür yemek olduğu çok önemlidir.Bu nedenle yapılacak yemek cinsine göre pişirme tekniği de olmalıdır.Et yemekleri genellikle düşük ısıda olmalı ve pişmelidir ki her yeri güzel pişsin.