Yemek Tarifleri Ve Mutfak Önerileri ve Mutfak Püf Noktaları Forumundan Balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Reklam
  Balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlayabiliriz;
  1. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.
  2. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.
  3. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.
  4. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadıklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannetse de aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.
  5. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.
  6. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.  Paylaş
  Balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Balık özellikle protein açısından oldukça zengindir.Haftada bir kere balık tüketmek gerekmektedir.İçindeki omaga 3 vitamini yönünden zengindir.Balık alırken solungaçlarına bakmak gerekmektedir.Bir de gözleri parlak olmalıdır.