Yemek Tarifleri Ve Mutfak Önerileri ve Mutfak Püf Noktaları Forumundan Yoğurt Mayalama Sanatı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yoğurt Mayalama Sanatı

  Reklam
  Yoğurt Mayalama Sanatı
  Eveeett gel gelelim yoğurt mayalama işine.Aslında böyle basitmiş gibi görünür "aman nolcak yoğurt mayalamada ne vamış canııımm" diyen sesleri duyar gibi oluyorum ama bi çok kere de bu niye sünüyo? niye sulandı acaba? üff gene mi tutmadı? ben asla bu işi başaramıycam ? gibi sonuç belirten cümleleri de duymadık deil..
  Oğlum ek gıdalara başladığından beri yoğurt işi evimizde önmeli bir durum haline geldi.Önceleri hazır bebekler için olanlardan veriyorduk ama artık hep kendim yapıyorum.Yapmaya dikkat ediyorum.Çünkü en sevdiğimiz yiyecek olduğu için özene bezene tutturmaya çalışıyorum .Eh bu aralar artık usta oldum diyebilirim Bizim orda yoğurt mayalandığı zaman hemen birisi kandırılır."aaaa padişahın oğlu olmuş aaa şu olmuş bu olmuş " gibi..Eğer sana inanırlarsa yoğurdun tutarmışş..Heralde işin eğlencesi bu olsa gerek..
  Geçenlerde de bir arkadaşımın annesine "yaa ben niye yapamıyorum " diye söylenince kızım 1 damla limon katıver tutar demişti.Büyük sözü dinlemekte fayda var tabi..
  Geçelim tarife ..Hadi bakalım yapalım , yiyelim neşelenelimm ..

  • 1 kg günlük süt (ben A.O.Ç nin sütünü kullanıyorum.En iyi sonucu bundan aldım )
  • Her güveç kabı için 1 er damla limon
  • Her güveç kabı için 1 tatlı kaşığı tatlı yoğurt ( dier türlü ekşi tutuyor)

  Sütü önce kaynatıyoruz .Ben kaynamaya başladıktan sonra 3-4 dk daha karıştıra karıştıra kaynatmaya devam ettiriyorum.sonra güveç kaplarına alıyorum.Biraz amiyane bir tabir olacak ama sıcaklığını elimle anlıyorum ama sanırım 40 derece filan oluyor.Parmağınızı batırdığınızda sıcağa yakın bir sıcaklık hissetmeniz lazım.Süt bu hale gelince her güveç kabına 1 damla limon ve mayayı koyup karıştırıyoruz.Ağzını aleminyum folyo ile sarıp kış aylarındayız şimdi kaloriferin üzerinde 5 saat bekletiyoruz.Yine de üzerine havlu kapatıyorum ben.Sonra 2 saat de dolapta bekletiyoruz ve sağlıklı katkısız yoğurdumuz hazıırr...Afiyet olsun hepimize...
  alıntı  Paylaş
  Yoğurt Mayalama Sanatı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bak bu limon damlatılıcağını hiç duymamıştım deniyeceğim bugün bir bilgi daha öğrendim sağolasınız bacımyogurt mayaladim sulandi