Yemek Tarifleri Ve Mutfak Önerileri ve Mutfak Püf Noktaları Forumundan TÜrk kahvesİ sevenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  TÜrk kahvesİ sevenler

  Reklam
  TÜrk kahvesİ sevenler


  Öncelikle Türk kahvesi ne değildirle başlayalım. Türk kahvesi, özel bir kahve çekirdeğinin adı değildir. Ülkemizde, ticari anlamda kahve çekirdeği yetiştirilemiyor zaten.


  Türk kahvesi, kahvenin çok özel ve tarihi bir pişirme yönteminin adıdır. Bu yöntemi bulan ve tüm dünyaya tanıtan Türkler olduğu için de bu kahve "Türk" kahvesi olarak bilinmektedir.

  Türk kahvesini, diğer kahve hazırlama yöntemlerinden ayıran bir takım özellikleri var:  1) Kahve çekirdeğinin çekilmesi
  Türk kahvesinde kullanılacak kahve çekirdekleri mutlaka çok ince çekilmelidir. Öyle ki, espresso'dan kullanılan ince öğütülmüş çekirdeklerden daha da ince çekilmelidir. Türk kahvesi, dünyadaki en ince öğütülmüş kahve çekirdekleri ile yapılır.


  2) Pişirme yöntemi
  Türk kahvesini diğer kahve türlerinden ayıran bir diğer karakteristik özelliği ise pişirme yönteminin farklılığıdır. Türk kahvesinde, kahve neredeyse kaynama noktasına dek kaynatılır.  3) Sunum ve İçim

  Türk kahvesi, zamana karşı durularak içilir. Yani, acele içerisinde, öyle ayak üstü içilecek bir kahve değildir. Bu nedenle, bu özel kahvenin sunulması ve içilmesi de özel bir riütel şeklinde olur.


  Sonuç olarak, Türk kahvesi kendine has hazırlanılı, özel tadı ve tarihsel zenginliği ile kahve dünyasının en eski, lezzetli ve romantik lezzetlerinden bir tanesidir...
  Türk kahvesi hazırlamak aslında sandığınızdan çok daha kolay ve keyiflidir. Önceliklere bu harika kahveyi pişirirken nelere ihtiyacınız olacağına göz atalım:


  Malzemeler
  1- Çekilmiş Türk kahvesi

  Türk kahvesi bütün dünyadaki kahveler arasında en ince çekilmiş kahve çekirdeklerinden hazırlanır. Kahve çekirdeğini isterseniz basit bir el değirmeni ile evde kendiniz çekebilirsiniz. Ya da bununla hiç uğraşmayayım derseniz, çekilmiş olarak satılan Türk kahvesi paketlerinden alabilir ya da kahve çekirdeği satan biri kahve zincirinden ya da kuruyemişçiden çekirdek alırken Türk kahvesi ayarında çektirebilirsiniz.
  2- Cezve

  Klasik olarak Türk kahvesi bakır cezvelerde pişirilir ve bunun daha lezzetli olduğu düşünülür. Ama herhangi başka bir cezve (alüminyum, çelik vb.) ile de kahvenizi pişirebilirsiniz.

  3- Şeker (isteğe göre)
  Türk kahvenizi nasıl içeceğinize göre şeker ya da ilave bazı başka tadlar (tarçın, çikolata, kakule vb.) ekleyebilirsiniz.

  Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?
  1. Adım
  Öncelikle, kaç fincan kahve pişirecekseniz o kadar fincan soğuk suyu cezveye koyun. Suyun soğuk ve kaliteli olması (mümkünse musluk suyu kullanmayın, klor kahvenin tadını bozacaktır) lezzetli kahve yapmanız açısından önemli.

  2. Adım
  Eğer istiyorsanız cezvenize şeker ilave etmenin zamanı. Şekerli kahve için 2 çay kaşığı ya da 2 adet kesme şeker ekleyin.

  3. Adım
  Şimdi de kahve ekleme vakti. Her bir fincan için 2 dolu dolu çay kaşığı (yaklaşık 5 gram kadar) kahve koyun ve tüm malzemeleri hafifçe karıştırın.

  4. Adım
  Kahvenizi düşük ateşte ısıtmaya başlayın. Çok dikkatli olun, çünkü kahve bir anda köpürüp cezvenizden taşabilir! Ki sonrasında ocağı temizlemek zahmetli olabilir! Kahve pişerken karışıtırıp karıştırmamak tarzınıza kalmış. Her ikisi de olur.
  5. Adım
  Kahve hafif köpürdükçe üzerinde biriken köpüğü kaşıkla alıp fincanlara pay edin. Bu köpürtme-köpüğü fincanlara alma-tekrar köpürtme olayını 3 kez tekrarlayıp sonunda kahveyi fincanlara boşaltın. Unutmayın, kahveyi asla tam olarak kaynatmamalısınız. Aksi takdirde kahvenin içindeki yağ asitleri buharlaşacağı için acımsız ve lezzetsiz bir kahve elde edersiniz.

  6. Adım
  Evet, hepsi bu kadardı işte! Lezzetli, bol köpüklü bir Türk kahvesi yaptınız bile... Şimdi oturup ağız tadıyla kahvenizi içebilirsiniz. Unutmadan, kahvenin yanında su ikram edilmesi adetten olup; bu su, kahveden hemen önce içilir ki ağızda var olan diğer tadlar silinsin ve kahvenin tadı mümkün mertebe daha çok alınabilsin  Paylaş
  TÜrk kahvesİ sevenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kahvenizi düşük ateşte ısıtmaya başlayın. Çok dikkatli olun, çünkü kahve bir anda köpürüp cezvenizden taşabilir! Ki sonrasında ocağı temizlemek zahmetli olabilir! Kahve pişerken karışıtırıp karıştırmamak tarzınıza kalmış. Her ikisi de olur.

  çok güzl yaparım türk kahvesini çok beğenilir maşallahama hiç taşırmadım huyum değil


  konu ilgili yere taşındı 3. 3
  ....gönül ne çay ister ne kahve gönlüm sohbet ister kahve bahane............ellerine sağlık bacımmm...... 4. 4
  Zuhal abla artık bize de yaparsın o meşhur kahvenden

  afiyet olsun çölyağmuru ablacım

  konuyu açacak yer bulamadım sağol taşıdğın için ablacım 5. 5
  Zuhal abla artık bize de yaparsın o meşhur kahvenden

  yaparım tüm foruma 6. 6
  bende çok severim kahveyi neskafe sevmem zuhal bacım bende isterim kahvenden 7. 7


  bende çok severim kahveyi neskafe sevmem zuhal bacım bende isterim kahvenden
  canın saolsun abla tüm forma yapcam zatenkazanlatürk kahvesi,  türkkahvesi